Öne Çıkanlar suri cruse mustafa ceceli dinle mustafa ceceli hüsran nükleer elektirik santralinde yangın lisede kavga

Bu haber kez okundu.

Likantropi

Psikolojik olarak kişilerde kendini kurt adam gibi hissetme duygusu olarak tanımlanan Likantropi ilk olarak 1584 yılında kullanılmıştır. 1830 yılından sonra ise günümüzdeki anlamı ile yırtıcı bir kurt gibi davranan insan anlamında kullanılmıştır. Aslında kurt adam efsanelerinin de dayanağı olan bu rahatsızlık, günümüze kadar işlenmiş cinayetlerin büyük bir kısmının açıklanabilmesinde de kullanılan durumlardan olmuştur. Kişinin kendini psikolojik olarak kurt adam sanması ile başlayan bu rahatsızlık psikopatoloji alanında incelemeler yapılmasını da gerekli kılmıştır.

Kendini kurt adam sanan kişilerin hikayeleri Antik Çağa kadar dayandığı gibi önceki dönemlerde anlatılan hikayelere bakıldığında kendini ya da bir başkasını kurt adama dönüştüren kişilerin varlığını ortaya koymaktadır. Özellikle 16. yüzyılda kendini göstermeye başlayan kurt adamlık yani likantropi zamanla geniş bir kavram halini alarak araştırmalara konu olmuştur.

Nasıl Kurt Adam Olunur?

Kurt adamlık ilk olarak milattan sonra 2. yüzyılda araştırılmaya başlandı. Fransa ve diğer ülkelerde de gittikçe yaygınlaşan bu durumun bilimsel temellerinin neler olduğu üzerinde araştırmalar yapmaya başlayan kişiler doğal bir afet nedeni ile bu durumun ortaya çıktığı düşüncesi üzerinde durmaya başladılar. Doğal afet araştırmaları sonucu kurt adam olunmadığını fark eden araştırmacılar yeni araştırmalara yönelmek zorunda kaldı.

Aydınlanma çağına kadar olan kısımda çoğu kişi bu durumun cadılar ve büyücüler tarafından yapıldığı düşüncesini savundu. Aydınlanma çağında ise böyle bir durumun olmadığı ve cadılıkla, büyücülükle bir etkisi olmadığı fark edilen likantropi rahatsızlığı için farklı araştırmalar yapılmaya başlandı.

Olaylara daha bilimsel bir şekilde bakmaları gerektiğini düşünen araştırmacılar kurt adamlığın toksik bir maddeden kaynaklandığını düşünerek araştırmalarına devam ettiler. İnsandan hayvana geçişin olup olmayacağı ve bunun psikolojik temelleri üzerinde duran bilim insanları yıllar boyunca bu durumu araştırmaya devam etti.

İlkel kabilelerde ve şaman adı verilen kişilerin bulunduğu toplumlarda bu düşüncenin psikolojik olarak ortaya çıktığı düşüncesi ile hareket ede bilim insanları bu durumun tamamen psikolojik bir sorun olduğunu düşünerek bu yönde çalışmalar yapmaya başladılar.

Likantropi Hastalığı

Likantropi olan kişilerin incelemeye alınması ile birlikte bu kişilerin kendilerini kurt adam gibi hissettikleri ve kendilerine özel bir güç verildiğini düşündükleri ortaya çıkmıştır. Hayvana benzediğini düşünen ve hayvan gibi hareket etmeye başlayan bu kişiler saldırgan tutumlar izleyebildiği gibi çevredeki insanlara da zarar verebilmektedir. Kişilerin sadece sözlü olarak ifade ettikleri kurt adam iddiasının fiziksel olarak da görülmesi durumun tanısının koyulmasında yeterli olacağını düşünen araştırmacılarda olmuştur.

Likantropi hastalığı şu durumlara bağlı olarak görülebilmektedir:

  • Affektif bozukluklar
  • Şizofreni
  • Alkolün aşırı ve kötüye kullanımı
  • Psikotropik madde kullanımında
  • Psikozlarda

Bunun dışında kişilerde görülen çeşitli psikolojik sorunlarda da likantropi ortaya çıkabilmektedir. Kırsal alanlarda bu durumu yaşayan insan sayısı şehir hayatı içerisinde yaşayan insan sayısına göre daha fazladır. Bilinçaltındaki cinsel çatışmalar da bu rahatsızlığın artmasına neden olabilmektedir.

Likantropi kurt adam sendromu kişilerin benlik bozuklukları yaşaması durumunda sıkça ortaya çıkabilen sorunlardandır. Kişinin kendi içsel otoritesini sağlayamadıkları durumlarda kurt adam gibi davranma durumu ortaya çıkabilir.

Çoğu bilim adamları psikolojik olarak ortaya çıkan bu durumun aslında kültürel olarak ortaya çıkan durumlardan olduğunu açıklamıştır. Cin çarpması, şeytan delirtmesi gibi çeşitli açıklamaların yapıldığı toplumlarda bu inanca sahip kişilerde sadece inanç ve psikolojiye bağlı olarak kurt adam sendromu ortaya çıkabildiğini savunmuşlardır.

Likantropi Hastalığı Nasıl Tedavi Edilebilir?

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara bakıldığında kurt adam belirtileri görülen ve kurt adam sendromu yaşayan kişilerin sevgi ve şefkat görmeleri durumunda yaşadıkları bu durumu yavaş yavaş da olsa atlatabildikleri görülmüştür. Aşağılık kompleksinin yoğun olduğu bu kişilerde bu rahatsızlığın giderilmesi ile birlikte kurt adam yerine normal hayat döndükleri de gözlemlenen konular arasında bulunuyor.

Likantropi tedavisi için sadece psikolojik ilaçların kullanılması yeterli olmadığından dolayı bu konuda çevreye ve bireyin duygusal olarak yaşadıkları doyumlara bağlı olarak da değişimlerin meydana geldiği de görülmektedir. Likantropi rahatsızlığı olan kişilerin toplum içerisinde tespit edilmemesi halinde çeşitli cinayetler işlendiği görülmüştür. Bu durumun önlenebilmesi için mutlaka bu kişilerin tedavilerinin yapılması gerekli görülmektedir. Likantropi rahatsızlığı halen günümüzde araştırmalara konu olan bir rahatsızlık olduğu gibi bu kişileri tedavi edilmesi zorunlu bir konu olmuştur.

KAYNAK: saglikliyol.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.