Öne Çıkanlar PLANETARYUM nedir bugün hava nasıl olacak savcılık Johannes Hahn suruc

Bu haber kez okundu.

Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddet Olaylarında Flaş Gelişme!
Sağlık çalışanına şiddet olaylarının basın ve yayın kuruluşlarıyla paylaşılmaması istenen genelgede, ihbar niteliği taşıyan bilgilerin sadece adli koruma ve inceleme mercilerine bildirilmesi gerektiği belirtildi.


Danıştay 15. Dairesi, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının basınla paylaşılmamasını düzenleyen genelgenin yürütmesini durdurdu.

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Hastane Hizmetleri Başkan Yardımcılığı 19 Temmuz 2013'te konuya ilişkin genelge yayımladı.

Sağlık çalışanına şiddet olaylarının basın ve yayın kuruluşlarıyla paylaşılmaması istenen genelgede, ihbar niteliği taşıyan bilgilerin sadece adli koruma ve inceleme mercilerine bildirilmesi gerektiği belirtildi.

Genelgede, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 15. maddesinde, devlet memurlarının, kamu görevleri hakkında basına, haber ajanslarına veya radyo ve televizyon kurumlarına bilgi veya demeç veremeyecekleri, bu konuda gerekli bilginin ancak bakanın yetkili kılacağı görevliler tarafından verilebileceği ifade edildi.


Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, söz konusu genelgenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.


Danıştay 15. Dairesi, genelgenin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.


Kararda, devlet memurlarının görevleri dışındaki konularda basın ve yayın kuruluşlarına bilgi veya demeç vermesini engelleyen bir mevzuat hükmü bulunmadığı vurgulandı.


Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumunun, 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameyle kurulduğu anlatılan kararda, sağlık kuruluşlarında hasta haklarına, hasta ve çalışanların sağlığına ve güvenliğine yönelik iyileştirme çalışmaları yapmanın Kurumun görevleri arasında yer aldığı belirtildi.

İlgili mevzuat uyarınca, Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna sağlıklı, etkili, hızlı, başarılı, etkin, kaliteli ve sorunsuz hizmet sunumunun sağlanması amacıyla hasta güvenliği, çalışan güvenliği, hasta mahrumiyeti ve çalışan memnuniyetini esas alan sağlık hizmet kalite standartları ile bu standartların uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisi verildiği bildirildi.

Kararda, "Oysa söz konusu genelgede, şiddet olaylarına maruz kalan sağlık çalışanının olayla ilgili basın ve yayın kuruluşlarına açıklama yapmaması düzenlenmiş olup, mevzuatta bunu engelleyen veya engellenebilmesi için davalı idarelere yetki veren kural bulunmamaktadır. Bu durumda, yasal dayanağı olmayan dava konusu genelgede hukuka uyarlık bulunmamaktadır" denildi.

Kaynak: Bugün 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.