Öne Çıkanlar Hakim Sapık 17-25 aralık operasyonları kuzey atlantik antlaşması dubai vizesi

Bu haber kez okundu.

Muayene Eldiveni Nedir?

Günümüzde tıbbi amaçlar için üretilmiş olan, tıbbi işlemler ve hasta muayenesi gibi süreçlerde hasta ve doktor arasındaki teması engelleyerek bulaşıcı hastalıkların ve enfeksiyonların yayılmasını önlemesi için üretilmiş olan muayene eldiveni sağlık alanları dışında da farklı sektörlerde hijyen amaçlı olarak kullanılan bir eldiven haline gelmiştir. Doğal kauçuk ve lateks kullanılarak üretilen muayene eldivenleri vinil muayene eldiveni, nitril muayene eldiveni ve lateks muayene eldiveni olarak üç farklı çeşide sahiptir. Üretim yöntemi, kullanılan ham madde ve kullanım şekli ile farklı çeşitlere ayrılan eldiven modelleri tensel teması önlemesi amacı ile tüm sektörlerde kullanılan bir eldiven olup dayanıklılık süreçleri, pütürlü parmak uçları, elastik özellikleri, kavrama kolaylığı gibi konularda da farklı özelliklere sahiptir. Muayene eldiveni alırken dikkat etmeniz gereken bir çok nokta bulunurken bu noktaların başında; kullanım alanı, kullanım süreci, dayanıklılık, alerjenik özellikler, dermatoloji özellikleri gibi noktalar yer alıyor.

Üretim ve Kullanım Alanlarına Göre Muayene Eldiveni Çeşitleri

Günümüzde üretimde kullanılan ham madde çeşitliliğine göre Vinil, Lateks ve Nitril muayene eldiveni çeşitleri toptan olarak kullanıcılara sunulmaktadır. Her muayene eldiveninin kendine özgü özellikleri bulunurken sahip oldukları özelliklere göre dayanım sürelerine ve fiyatlara sahiptir.

 • Muayene eldivenleri arasında en fazla tercih edilen ve en fazla kullanılan eldiven türü olan lateks muayene eldiveni esnek yapısı ile kullanıcıya kolaylık sağlar. Elastik özelliği ile tüm medikal cihazları kolayca kavrayabileceğiniz lateks muayene eldiveni küçük boy, orta boy ve büyük boy olarak üç farklı ölçü de üretilmektedir. Alerjik rahatsızlığı olanlar için pudralı olarak üretilen lateks muayene eldiveni herhangi bir dertmatit rahatsızlığı olmayanlar için aynı zamanda pudrasız olarak da üretilmektedir. Geniş bir kullanım alanına sahip olan lateks muayene eldiveni günümüzde çok sayıda sektörde hijyen amaçlı olarak kullanılmaktadır.
 • Vinil muayene eldiveni lateks eldivenlerden farklı olarak am maddesi anti alerjik maddelerden oluşan ve alerjisi olan kullanıcılar için ideal olan bir muayene eldiveni türüdür. Oldukça kaliteli bir eldiven türü olan vinil muayene eldiveni genel olarak tıbbi alanda, kozmetik sektöründe, gıda sektöründe koruyucu amaçlı olarak kullanılmaktadır. Diğer muayene eldiven türlerine göre oldukça ekonomik bir eldiven türü olan vinil muayene eldiveni birçok hastane de tek kullanımlık özellikleri ile maksimum koruma sağlamaktadır. Birden fazla renk seçeneğine sahip olacağınız vinil muayene eldiveni alırken üretim standartlarına uygun olduğuna bakmanız size avantaj sağlar.
 • Nitril muayene eldiveni ise diğer eldiven türlerine göre daha fazla koruma sağlayan, elastik özelliği ile daha kolay kullanım imkanına sahip olacağınız bir eldiven türüdür. Parmak uçlarında pütürlü ve pütürsüz olmak üzere iki farklı modelde üretilen nitril muayene eldivenleri geçirgenlik özelliği olarak diğer eldiven türlerine göre daha fazla koruma sağlamaktadır. Hava veya sıvı temasında geçirmeyen, temas anında kullanıcıyı koruyan nitril muayene eldiveni bulaşıcı hastalıklara neden olan enfeksiyonlara kaşı da sizi maksimum derece de korumaktadır. ISEGA standartlarında üretildiği için ISEGA sertifikasına sahip olan nitril muayene eldiveninde de renk seçeneklerine sahip olabiliyorsunuz. Kavrama kolaylığı sağlayan tasarımı, her iki el içinde uygun olarak kullanılabilir olması ve yarı esnek parmak yapısı ile tüm medikal cihazlarını kolaylıkla kavramanızı sağlayan nitril muayene eldiveni her alanda kullanılabilir bir eldiven türüdür.

Muayene Eldivenlerinin Özellikleri

 • Doğal kauçuk, lateks ve antialerjik ham maddeler kullanılarak elde edilen ve toptan muayene eldiveni olarak satışa sunulan sağlık açısından risk teşkil etmediği gibi kullanım sırasında da geçirgenlik sağlamadığı için sizi maksimum derece de korumaktadır.
 • Tek kullanımlık eldivenler olan muayene eldivenleri kullanım sırasında sağladıkları elastik özellikleri ile daha kolay kavrama ve daha kolay hassasiyet sağlar
 • Tek kullanımlık olarak üretilen muayene eldiveni her iki el içinde aynı tasarıma sahip olacak şekilde üretilirler. Bu sayede kutudan çıkarılırken kolayca çıkarılarak kullanılan eldivenler günümüzde küçük boy, orta boy ve büyük boy olarak üç farklı ölçü de kullanılmaktadır.
 • Kıvrımlı konç uçlarına sahip olan tek kullanımlık muayene eldivenleri bu konçlar sayesinde elinizden kaymaz. Kullanım süreleri boyunca elinizde sabit olarak kalan eldivenler elinizde ter oluşturmaz, nemli ortamlar oluşturmadığı gibi uzun kullanım sürelerinde ise bakteri üremesine sebebiyet vermez. Her açıdan sağlığınızı koruyan tek kullanımlık muayene eldivenleri belirli sayılarda kutular halinde satılmaktadır.
 • Parmak uçları pütürlü ve pütürsüz olarak üretilen tek kullanımlık muayene eldivenleri kullanım sırasında daha kolay kavrama, sıfır kayganlık sağlar. Sıvı uygulamalar yapmak zorunda kalan doktorlar ve hemşireler için çok önemli olan sıfır kayganlık özelliği sayesinde daha kolay bir şekilde sıvı uygulaması yapabilirsiniz.
 • Alerjik rahatsızlıkları olan kişiler için pudralı olarak üretilen tek kullanımlık muayene eldiveni sayesinde kullanım sırasında nem oluşmaz ve nem sebebi ile bakteri oluşmadığı için alerjik rahatsızlıklar meydana gelmez.
 • Üretiminde kullanılan ham maddeler tamamen doğal maddeler olduğu için sağlığınızı herhangi bir şekilde tehdit etmeyen tek kullanımlık eldivenler doğal kauçuk ve sağlığınıza zararı olmayan lateksler kullanılarak üretilmektedir.
 • Tek kullanımlık muayene eldiveni üretiminde kullanılan ham maddeler çok düşük protein içeriğine sahip olduğu için sağlığınız açısından risk teşkil etmez, protein alerjisi bulunan killer içinde alerji oluşturan etkenlere sahip değildir.

Tek Kullanımlık Muayene Eldiveni Kullanımının Önemi

Tek kullanımlık olarak üretilen muayene eldiveni toptan başta sağlık çalışanları olan doktorlar, cerrahlar ve sağlık çalışanları profesyonel bir şekilde kullanmaktadır. Hasta ve enfeksiyon taşıyan kişiler ile temas etmemek adına kullanılan ve kullanıcıları tamamen izole ederek koruyan tek kullanımlık muayene eldiveni sağlık sektörü dışında da hijyen sağlamak adına birçok sektörde kullanılmaktadır. Kullanılan ham maddelerde herhangi bir risk olmaması, kişilerin alerjik reaksiyonlara karşı risk altına bırakmamaları muayene eldivenlerinin kullanım alanlarını genişletmiştir. Muayene eldivenlerinin özellikleri arasında yer alan sıvı geçirmemesi ve hava geçirgenliği olmaması temas anında kullanıcıların enfekte olmalarını önlemektedir. Sıvı ve hava geçirmediği ve tam izolasyon sağladığı için kişileri koruyan muayene eldivenleri özellikle doktorların hasta muayene etmeleri süreçlerinde, ameliyatlarda ve hasta taşınması gibi süreçlerde hayati öneme sahiptir. Bulaşıcı enfeksiyonların hastalardan hastaları muayene eden doktor, hemşire hastane çalışanlarına ulaşmasını önleyen, enfeksiyonun daha fazla kişiye bulaşmasını önleyen ve aynı zamanda kullanıcıların sağlığını koruyarak kullanım kolaylığı sağlayan tek kullanımlık muayene eldivenleri kullanıcılara kolaylık sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Medikal cihazların kolay kavranması veya hastanın vücuduna müdahale sırasında kolaylık sağlaması için özel olarak üretilen eldivenler asit ve alkali dayanıklılığa sahip oldukları için her ortamda kolaylıkla kullanılabilir. Günümüzde çok sayıda sektörde kullanılabilir olan muayene eldivenleri her iki eldivene uyumlu olarak tasarlandığı için kullanıcılara avantaj sağlamaktadır. Alerjik etkenlere ve alerjisi olanlara karşı özel hammaddeler kullanılarak üretilen eldivenler istenildiği renklerde kolayca üretilebilen, anti alerjik özelliklere sahip olabilen, kullanıcılar için pütürlü özelliklerde ve düz olarak tasarlanan ve üretilen eldivenlerdir. Bu nedenle muayene eldivenleri insan sağlığını korumak adına hayati öneme sahip olduklarından satın alırken ilgili standartlara göre üretilip üretilmediğine bakılarak ve ISEGA gıda sertifikasına sahip olup olmadığı hakkında bilgi alınarak satın alınmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.