Öne Çıkanlar EMniyet GenelMüdürlüğü rasim ozan kütahyalı MEB e Okul Devamsızlık ve Not Bilgisi (VBS) beyonce bursa dörtçelik çocuk hastanesi

Bu haber kez okundu.

Göz kanseri nedir?

Göz en önemli organlarımızdan birisidir. Bizi dış dünyayla tanıştırır. Göz kanseri, göz çevresindeki dokularda, göz kapaklarında, gözün içinde yer alan iriste, gözün renkli bölümünde koroid adlı kötü huylu tümörün ortaya çıkmasıyla oluşur. Gözde yer alan tümörler genelde iyi huyludur. Bu iyi huylu tümörler göze zarar vermez. Göz kanseri aniden gerçekleşir ve belirti vermez. Bu yüzden hastalık çok sinsi bir şekilde ilerler. Erken teşhisi ancak düzenli sağlık kontrolü ile gerçekleşir. Erken teşhis edildiğinde kısa sürede tedavi edilen göz kanserinde geç kalınması durumunda kişiyi göz kaybına kadar götürebilir.

· Göz kanseri belirtileri nelerdir?

Gözde meydana gelen tümörler bulundukları bölgeye göre belirti ortaya çıkarır. Gözün beyaz bölümü kızarmaya başlar. Göz çevresi iltihap kapar. Bu iltihaplar kaşıntıya neden olur. Göz bebeğinin yuvarlak görüntüsü bozulur. Gözün renkli kısmı iriste kahverengi renkli kitler oluşur. Tümör gözün arka kısmında oluşmuşsa göz kanseri hiçbir belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerler. 

· Göz kanseri nedenleri nelerdir?

Göz dokularının kimyasal maddelere maruz kalması ile göz kanseri ortaya çıkar. Uzun süre radyasyonlu ortamda kalan kişilerde daha sık görülür. Ultraviyole ışınları da göz kanserini tetikler. Sigara kullanan kişilerin göz kanserine yakalanma ihtimali yüksektir. Genetik yatkınlıkta göz kanserinde başrol oynar. Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan sorunlu bozuk hücrelerin göz bölgesine ulaşması da göz kanserine neden olur.

· Göz kanseri tanısı nasıl konulur?

Göz kanseri tanısı ancak düzenli ve rutin yapılan sağlık kontrolleri ile anlaşılır. Birçok insan göz kanseri olduğunu tesadüfen öğrenir. Geç kalınan tanıda tedavi uzun sürer. Geç kalındığında kişi gözünü kaybedebilir. Bu yüzden her ay mutlaka düzenli sağlık kontrolü yaptırmak gerekir. Rutin kontrollerde göz kapaklarının iç kısmı incelenirken anlaşılır. Özellikle küçük çocukların göz sağlığı ihmal edilmemelidir. Göz detaylı olarak fiziksel muayene yapılır. Ultrasonografi ile kitle varlığı kontrol edilir.  Renkli fundus foto grafisi ile gözde bulunan kitlenin büyüklüğü, rengi ve yeri saptanır. Göz kanserinin boyutları incelenir. BT ve MR görüntüleme yöntemleri ile tümör hücrelerinin yayılım durumu incelenir. Biyopsi uygulaması ile tümörün iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu tespit edilir.

· Göz kanseri tedavi yöntemleri nelerdir?

Göz kanseri tedavisi hastanın yaşına, sağlık durumuna, kanserin türüne, evresine ve yayılma gösterip göstermemesine göre tespit edilir. Cerrahi tedavi, radyoterapi yöntemi, göz ışın tedavisi (lazer), kemoterapi, proton tedavisi ve kriyoterapi yöntemleri göz kanseri tedavisinde kullanılır. Tümör dokusu gözün içerisindeyse kanserin başlangıç evresi lazer ile tedavi edilir. Lazer tedavisinin etkisiz kaldığı durumlarda proton tedavisi adı verilen yeni geliştirilmiş bir tedavi yöntemi uygulanır. Radyoterapi yöntemi yayılım göstermiş olan göz içi kanserlerinde kullanılır. Düşük yan etkiye sahip olan radyoterapi yaygın olarak kullanılır. Göz arteri yoluyla uygulanan kemoterapi tedavisi de hem yayılımı baskılamak hem de genetik yatkınlık gibi risk durumları kontrol altına alınır. Göz kanserinin doğru şekilde tedavi edilebilmesi ve görme kaybı gibi kalıcı hasarların engellenmesi için erken teşhis büyük önem taşır. Erken teşhis de ancak düzenli sağlık kontrolleri ile gerçekleşir. Tedavi süresinde hastanın yaşam biçimine dikkat etmelidir. Güneşten korunmalı, sigara içilen ortamda bulunmamalıdır. Doktor tavsiyelerine harfiyen uymalıdır.   

Anahtar Kelimeler:
GözKanseriNedir
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.