Bu haber kez okundu.

Depresyon Gestasyonel Diyabet yapıyor

Depresyon Gestasyonel Diyabet arasında yakın ilişki üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan yeni bir araştırma, gebeliğin erken dönemindeki depresyon ile gestasyonel diyabet gelişiminin daha sonraki bir aşamasında bir bağlantı bulundu. Araştırmacılar ayrıca, gestasyonel diyabetin postpartum depresyon gelişme riski ile ilişkili olduğunu buldular. Araştırmada Gebe kadınının glikoz seviyeleri kontrol edildi.Gebelik diyabetinin depresyonla olan bağlantıları ön plana çıktığı görüldü. Gestasyonel diyabet gebe kadınları etkileyen bir diyabet türüdür; Daha önce hiç diyabet olmamış ve hem anne hem de çocuk için sorunlara neden olabilir ve  gebe kadınlarda sık  ortaya çıkabilir.

Gebelik Diyabeti

Gebelik diyabeti gebeliğin 24. haftasında görülme eğilimi gösterir ve tüm gebeliklerin % 9.2'sini etkilediği tahmin edilmektedir. Bu yaygınlığa rağmen, durum hakkında çok şey bilinmiyor.  Gestasyonel diyabette pankreas insülin üretmek için çok çalışır ancak insülin kan şekeri seviyelerini düşüremez. Sirkülasyondaki aşırı glikoz plasentadan geçer ve bebekte yüksek glikoz seviyelerine yol açar. Bu da, bebeğin pankreasına fazla insülin üretmesine neden olur ve ihtiyaç duyduğundan daha fazla enerji alır, yağ olarak saklanır.

Bu bazen kendi sağlık sorunlarına sahip olan şişman bebek olarak adlandırılan makrozomiye yol açabilir . Ayrıca, yükselen insülin seviyesi nedeniyle bebek doğumda olağandışı düşük glikoz düzeylerine sahip olabilir; Solunum problemleri de başka bir risktir. Hayatın ilerleyen zamanlarında, bu çocukların obez olma veya tip 2 diyabet gelişimi daha olasıdır.

Gestasyonel diyabet ve depresyon

Diabetologia dergisinde yayınlanan bir araştırma, gestasyonel diyabet ile depresyon arasındaki ilişkiyi araştırmak için yola çıktı. Araştırmacılar, Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsani Gelişim Enstitüsü (NICHD) Fetal Büyüme Araştırmaları-Singleton Kohort'tan gebelik verilerini aldı. Bu veriler, gebeliklerin izlenmesi ve fetusların büyümesi ve gelişmesinde daha derin bir anlayış geliştirilmesi için harmanlanmıştır. Bu çalışmada, gebeliğin 8. haftasından 13. haftasına kadar 2.334 obez olmayan ve 468 obez kadın takip edildi. Her katılımcı, anketi içinde yaşadıkları depresif belirtileri kapsayan üç ayrı noktada yanıtladı. Bu anketler, ilk kayıt yaptırdıklarında, 16-22. Haftalar arasında bir noktadan başladı doğumdan sonra 6 haftanın sonunda cevaplandırıldı. Ayrıca, her katılımcı gestasyonel diyabet için değerlendirildi. Birinci ve ikinci trimesterde en yüksek depresyon derecesine sahip kadınlar, depresyon derecesi daha düşük olan kadınlara kıyasla, gestasyonel diyabet riski altında görüldü. Obezite , gestasyonel diyabet için bilinen bir risk faktörüdür ancak, obsesif olmayan depresyonlu kadınlarda depresyonlu obez kadınlara kıyasla gestasyonel diyabet riski, karşıt olarak daha yüksektir.

İki yönlü depresyon-diyabet ilişkisi

Gebelik diyabeti geliştiren kadınların neredeyse yüzde 15'i doğum sonrası depresyon yaşamaya devam etti; Bu oran gestasyonel diyabet geçirmemiş kadınlardan dört kat daha yüksek bir orandır. Veriler depresyon ve gestasyonel diyabetin birlikte oluşabileceğini gösteriyor. Daha fazla bilgi edinene kadar doktorlar gebe kadınları gestasyonel diyabet bulguları için depresif belirtileri üzerinde durabilirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.