Bu haber kez okundu.

Ankara Tüp bebek tedavisinden önce infertilitenin değerlendirilmesi

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç kısırlık tedavisi hakkında bilgilendiriyor. Döllenme yeteneği normal olan var olan eşlerde bile gebelik doğum kontrol yöntemlerine son verilir verilmez mümkün olmayabilir. Bu eşlerin %60’dan daha azında ilk üç ay içerisinde gerçekleşebiliyor. İnfertilite herhangi bir korunma önlemi alınmaksızın en az 1 yıl süre ile cinsel ilişki yaşanmasına rağmen kadının gebe kalamaması ya da gebe kalan kadının bunu doğuma kadar devam ettirilmemesi olarak adlandırılabilir.

Çünkü bazen kadınlar gebe kalır, anca doğuma kadar gebelikleri devam etmeyebilir. Bu gibi durumlarda da neden araştırılmasının arkasından Ankara tüp bebek tedavisi uygun görülebilir. İnfertilite teşhisi elbette utanılacak bir şey asla değildir. Çocuk sahibi olamamak şeklindeki sorun oldukça popülasyonu yüksek ve sıktır. Yaklaşık olarak %8’inde ya da her 12 çiftten mutlaka birinde görülebilir. ABD’de yapılan bir çalışma çocuk sahibi olmak isteyen 15-44 yaşları arasındaki çiftlerin %10-15’inde bunun mümkün olmadığını göstermiştir. İnfertilite genelde iki tiptir. Bunlardan primer olanı eşlerden her ikisinin de önceden çocuk sahibi olmaması durumunda izlenen bir infertilite çeşididir.

Sekonder infertilite ise eşlerden birinin daha önce çocuk sahibi olmuş olduğu ancak bu kez bebek sahibi olmaması durumunda sekonder infertilite olarak adlandırılır.İnfertiliteden sorumlu olan faktör kadında olduğu kadar erkekte de mevcut olabilir. Kısırlık tedavisi uygulanırken, erkek sebepli infertilitelerde oldukça fazla olup neredeyse %40’ı kadın %40ı erkek %10u hem kadın hem erkek %10 unun ise sebebi açıklanamayan infertilite olarak nitelendirilebilir.

Ankara tüp bebek tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler:  

https://sevtaphamdemir.com/ankara-tup-bebek-tedavisi/

Bebek sahibi olamayan çiftler nasıl bir yardım alır? Ankara tüp bebek tedavisi bu sürecin neresinde yer alır?

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç ın yorumuna göre: çocuk sahibi olamamak ve kısırlık aynı şey değildir bunu unutmayın. Çok yüksek bir kısmı bu sorunun üstesinden gelebilmektir. Ancak doktordan yardım istemekte geç kalmamak önemlidir. Evet doktordan yardım istiyoruz ama tedavinin neresindeyiz ya da infertilitenin hangi aşamasındayız. Senelerin geçmesine izin vermeden bir Ankara tüp bebek uzmanına başvurmanız sizin için en sağlıklı olanı olacaktır. Eşler arasında kalması normal olan ayrıntılar Ankara tüp bebek tedavisine başlarken ve başlamadan önce değerlendirirken doktor dahi olsa üçüncü bir kişiye paylaşmaya çalışmak kolay olmayabilir. Bu kr1işilerle iyi iletişim kurmanın ve bunu devam ettirmeniz sizdeki infertilitenin kimliğinin başarıyla ortaya çıkarılıp tedavi edilmesi açısından son derece de önemlidir.

Kısırlık tedavisi hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

İnfertilite değerlendirilirken, Ankara tüp bebek tedavisine karar vermeden önce dört adet soru duyabilirsiniz;

  • Herhangi bir ovulasyon sorununuz var mı?
  • Sperm testi yaptırdınız mı? Sperm testinizi görebilir miyim?
  • Yumurta ile sperm bir araya gelebiliyor mu? Daha önce gebelik geçirdiniz mi?
  • Düşükleriniz oldu mu? Rahime yerleşmesi ile ilgili problem yaşadınız mı?

Bu soruların cevaplarını bulmak için ise tedaviden önce bazı araştırmalar yapılabilir. Genel kural; hastayı daha az rahatsız edecek daha basit test ile başlamaktır. Ancak küçük işlemlerle yanıt alındığında daha karmaşık testlere geçilmektedir. İnfertilite çiftin en ortak problemlerinden birisidir.

Bir tüp bebek uzmanına giderken yanınızda bulundurulması gereken testler;

Sperm testleriniz

Daha önceki kan sonuçları

Rahim filmi

Daha önce düşük, küretaj, tüp bebek geçirmiş iseniz ameliyat ve embriyoloji epikrizleriniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.