Öne Çıkanlar TAHKİM KURULU kim kardashian babası 2016 kpss ne zaman TV8 Survivor izle borsa istanbul

Bu haber kez okundu.

Nardan kalbe giden yol

Eğer insan düzenli olarak nar yerse, onun kalbi saat gibi işleyecek, ihtiyarlık ise daha uzun süre kapıyı çalmayacak. Ekimden, bazen ise daha önceden başlayarak, yanvaradək her birimiz bu muhteşem meyvenin tadından zevk şansı kazanıyoruz. Narın Azerbaycan'ın sembolü olması da tesadüfi değildir. Bu nadir meyvenin tüm türlerinin yetiştiği mekan.

 
Meyvelerin şahı
 
"Granatus" Latin dilinde "granül" demektir. Nar asıl meyvelerin şahıdır. O, hiç de sadece terkibine göre nadir meyve değildir. Eski zamanlardan nardan ister tıpta, gerekse kosmetologiyada geniş kullanılmıştır. Onun faydası herkes tarafından kabul edilmektedir. Efsaneye göre, şahın başına koyduğu tacın biçimi işte üzerinde taç olan nardan alınmıştır. Bizim zamanımızda ise bu meyvenin "şah" tituluna supermeyvə adı da eklendi - onun iyileştirici özelliğine göre. Narın şifalı özelliklerinden henüz zamanlar Dioskorid, Qalen, Kolumella ve bir çok diğer filozoflar da yazdılar. İbn Sina nar hakkında yazıyordu: "Ekşi nar, özellikle onun suyu ödqovucu özelliğe sahiptir. Nar şurubu ve katı hale düşenedek haşlanmış suyu xumarlığın ilacıdır. Isıtma sırasında yemekten sonra ekşi nar suyu içmek faydalıdır".
 
Ortaçağa ait Azerbaycan saray tabibi Muhammed Mümin insanlara narın sadece tanelerini değil, çiçeğini de (gülnar) kullanmayı tavsiye biliyordu: "Narın çiçeği karaciğeri, bağırsakları, qanyaratma organlarını güçlendirir. O, bağırsakta yaraya, tüm organlarda qanaxmanın önlenmesine, kaşıntı karşı da hayırdır . Nar çiçəyilə kompres yarayı iyileştirir, tümörün büyümesini engeller, saç dökülmesini önler. Çiçəkdən hazırlanmış həlimlə ağzı çalkalamak ise damaqları, dişleri güçlendirir, ağızdaki yaraların tedavisinde iyi etkiyi verir ".
 
Muhammed Yusuf Şirvani "Tibbname" yazıyordu ki, yabani ince kurutulmuş taneleri xöreklere ekşi katkı olarak kullanılır. Onun da ödqovucu özelliği var. Ayrıca, nar kurusu sindirime de yardımcı olur. Nar ağacı 200-300 yıl yaşayabilir.
 
Faydası
 
Nar vitaminlerle, minerallerle zengin meyvedir. Bu meyvenin içeriğinde organizmanın mükemmel çalışması için gereken her şey var. Onun suyunda 15 aminoasit aşkarlanıb. Bu asitlerden 6-sına nardan başka sadece ette bulunur ve onlar insan organizması için vazgeçilmezdir. Narda 4 temel vitamin de var: C, P, B6 ve B12. C vitamini bağışıklığı güçlendirir, P - damarları, B6 - sinir sistemini güçlendirir, B12 qanyaratmanı geliştirir. Ama bu da son değil! Nar ağır günler için sadece ideal bir araçtır. Çünkü 100 gram meyvede 62-79 kilokalori, 100 miligram nar suyunda ise 42-65 kilokalori var. Nar iyot, potasyum, kalsiyum, demir, silisyum gibi mineraller da zengindir.
 
Nar suyu yorgunluk, kansızlık, ateroskleroz, solunum enfeksiyonlar, bronşial astım, angina, radyasyon şüalanması gibi durumlarda önerilir. Bu meyvenin içeriğinde punikalagin (Punicalagin) de var. Bu madde serbest radikalleri nötralize eder, antioksidan durumu yükseltiyor. O, organizmaya düşer-düşmez, kalbe olumlu etkiler. Hekimlerin sözlerine göre, narın içerdiği punikalagin ve diğer antioksidanlar damarların duvarlarını güçlendirir, "kötü" kolesterol miktarını azaltır, bu da ateroskleotik piləklərin oluşmasına engel olur. Nar, içerdiği K vitamini sayesinde kemiklerde, birleştirici dokularda maddeler takasına olumlu etkiler, kalsiyumun sindirimine yardımcı olur. Keyz Batı Rezerv Üniversitesi Tıp Okulu'nun bilimsel araştırmaları ise narın osteoartroza varan kıkırdak dokularının deformasiyasını engellediğini gösterdi. Nar suyu fitonutrientlə zengindir. Bu, iltihabı giderir, kıkırdak dokularda şişliği azaltır.
 
Nar suyu diş tabakasını ortadan kalkmasına da yardımcı olur. Ayrıca, onun terkibinde mikrobəleyhinə ve virusəleyhinə maddeler var. Sonuçta, nar suyu ağız boşluğunu bakterilerden da temizler. Bu, damak hastalıklarının oluşma riskini önemli ölçüde azaltır. Narın suyunda malign elementlerin oluşumunu önleyen maddeler de var. Amerika Kanserin İncelenmesi Derneği dergisinde yer almış araştırma sonuçlarına göre, düzenli olarak nar yemek meme kanserinin gelişme riskini birkaç kez azaltır.
Bilim adamları nar suyunun prostat kanserine faydasını da araştırıyor. Onun içinde büyük dozda antiiltihab maddelerinin olması organizmada kanser hücrelerinin gelişmesini engeller. Ayrıca, nar suyunun akciğerde onkologiyanı ləngitdiyini düşünmek için de esaslar var. Bu, hastalıkla daha etkin mücadelenin yapılmasına imkan verir.
 
Nar bağışıklığı artırır. 100 gram nar meyvesinde organizmanın C vitaminine günlük ihtiyacının% 21'i var. Günde bir narın dörtte birini balkabağı ki, insanın bağışıklığı güclensin.
 
Nar sindirimi iyileştirir. Qidadakı lifler vücut tarafından sindirim değildir, fakat bağırsaktan tüm artıkların çıkmasına yardımcı olur. Onlar sağlıklı sindirimin "motoru" sayılır. Bu liflərə denli bitkilerde, ayrıca bazı meyvelerde ve elbette ki, narda rastlanır. Günde toplam 100 gram nar yemekle, günlük lif oranının% 16'sını elde ediyorsunuz. Ayrıca, nar suyu iştahı uyarır, susuzluğu giderir. Nar çapıqların bitişməsinə de yardımcı olur. Nar tanelerinden hazırlanmış yağ epiderm hücrelerinin regenerasiyasına yardımcı olur, yaraların iyileşmesini hızlandırır. Nar cevheri güneşin yaktığı cildin restorasyonuna yardımcı olur. Nar kanda hemoqlobini artırır. Onun suyu ise qanazlığından muzdarip insanlara çok sık önerilir - günde 3 kez yemekten önce yarım bardak.
 
Mütemadiyen xöreklere nar katılması organizmada hemoqlobinin miktarını normallaşdırmaqla birlikte, saçın diplerini de güçlendirir. Bu, saç dökülmesini önler, onlara sağlıklı bir parlaklık verir. Nar şekerli diabetden eziyet çekenler için de makbul meyvedir. O, idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Sonuçta, nar şekerli diabetin ilk aşamasında sıkça rastlanan şişkinliği giderir.
 
Nar qocalmağa koymuyor. 2006 yılında yapılan araştırmanın sonucuna göre, o, Alzheymer hastalığının gelişmesini de engellemektedir. Bu, meyvenin içerdiği antioksidanlar hesabına mümkün olur. Sonuçta, beyinde iltihap süreçlerinin önlenir. Ayrıca, nar cevheri tibde antiage ("yaş aleyhine") ek olarak da kullanılır. O, cildin yaşlanma önler, kırışıklıkları azaltır, yaşla ilgili pigment xallarının oluşmasına engel olur.
 
Mükemmel türler
 
Azerbaycan'ın her bölgesinde nar yetiştirilir. Ülke topraklarında onun yabani türlerine de rastlanır. Bizde narin "Veles", "Şirin", "gülöyşe", "Şıxbaba", "Şahnur" gibi çeşitleri vardır. Onların her birinin kendi tadı, kendi rengi olur. Bazı türlerden ise dava-ilaç hazırlanır. Azerbaycan'da nara şiirler yazıyor, şarkılar bəstələyirlər.
 
Göyçay, Gebele, Ucar ve Sabirabad ilçelerinde nar işleme tesisleri açıldı, köylerde nar ayar noktaları kuruldu. Sadece Göyçay bölgesinde 1700 hektar arazide nar bahçeleri bulunmaktadır. Bu bağlardan yılda 30 tondan fazla ürün alınır.
 
Her yıl Kasım öncesinde Azerbaycan'da nar festivali yapılır. Bu arada ince arama sona erer ve ülke bu olayı kutlama ile kutluyor. Sergiler ve fuarlar düzenlenmektedir, insanlar elde ettikleri ürünlerle övünüyor, çeşitli nar ürünlerinin tadına bakıyorlar: şarap, meyve suyu, reçel vb.
Halihazırda Azerbaycan'da nar ister ter meyve, gerekse işlenmiş şekilde hem iç, hem de dış pazarlara üretiliyor. Azerbaycan'da üretilen nar suyu Rusya'ya, BDT ve Avrupa ülkelerine, ABD'ye, İsrail'e ve Çin'e ihraç edilmektedir. Narın işlenmesi sonucu elde edilen ürünler sırasında nar şiresini, sos, ayrıca konsantre ürünlerini gösterebiliriz. Bu ürünler arasında narşərab özellikle popülerdir. Azerbaycan kulinariyasında o, et yemeklerine eklenen baharat olarak kullanılır. Balıktan hazırlanmış çeşitli xöreklere de narşərab eklenir. Nar lezzetli ve güzel meyvedir. Ondan birçok yemekler hazırlanır - salatalardan tutmuş desertlərədək. 
 
Narşərab
 
Öncelikle nar temizlenir, dənələnərək büyük kazanabilir yığılır. Kazan ateşin üzerine konur, ezilir ve periyodik karıştırılır. Bu çalışmada kullanılan kaşık ahşaptan olmalı. Çünkü narın turşuluğu metal eşyalarla reaksiyona girer. Kademeli kazanda oluşan meyve suyu dənələrin üzerini örtüyor. Lətdən ayrılmış çəyirdəklər ağardıqda alev söndürülür.
 
Daha sonra meyve suyu çəyirdəklərdən ayrılır. Bunun için büyük süzgeç gerekir. O, leğenin veya tencerenin üzerine konur, hazır solüsyon onun içine dökülür. Süzgəcdəki taneleri durmadan ezmek, karıştırmak gerekir. Tencereye süzülmüş meyve suyu yeniden ateşin üzerine konur, yanmaması için periyodik karıştırılır. Şirenin kaynatılması işlemi sıvının yeterince qatılaşmasınadək sürdürülüyor. Bu zaman sos kenarlara sıçrayabilir ve bu, normal sayılır.
 
Sosun hazır olup olmadığını onu tabağa dökerek soyutmaqla mümkündür. Hazır sos yağsız ekşi krema kıvamında olmalıdır. Eğer konsantrasyon yeterli qederdirse, alev söndürülmeli, sosa ise tuz eklenmelidir.
Narşərab için narin hazırlanması 1 saat, sosun hazırlanması ise 2 saat sürer. 10 kilogram nar giləsindən, yaklaşık, 2,5-3 litre narşərab çıkıyor. Bu miktarda sosa 1 çay kaşığı tuz ilave etmek yeterlidir
Anahtar Kelimeler:
NarNar Faydaları
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.