Öne Çıkanlar cenk gönen sakat mı geri kabul anlaşması mobil konkasör tesisleri sans topu cekılıs bebek test

Bu haber kez okundu.

Mevlid Kandili Fazileti ve Önemi / Mevlid Kandili Okunacak Dualar Nelerdir?
Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 yılı için dini günler takvimini çıkarttı. - Mevlid Kandili 2015 yılında 2 Ocak günün denk gelen Mevlid Kandili okunacak olan dualar nelerdir. Peygamberimizin (sav) doğum gününü Mevlid Kandili'ni kutlamak doğrumudur? Diyanet'in belirlediğine göre 2 Ocak Cuma günü Mevlid Kandili gecesi ne yapmalı faziletleri nelerdir.
Mevlid Kandili... Peygamber-i Zîşânımız Muhammed-i Mustafa Efendimiz Hazretleri'nin doğum tarihidir. 


Mevlid Kandili nedir ve fazileti önemi nelerdir? Mevlid Kandili okunacak dualar ile Mevlid Kandili duası web sayfamızda. Mevlid, doğum zamanı demektir. Mevlid gecesi, Rebiul-evvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Peygamber efendimizin doğum günü, bütün Müslümanların bayramıdır. 2015 Mevlid Kandili 2 Ocak Cama akşamını 3 Ocak Cumartesi günü’ne bağlayan geceye denk gelmektedir. İşte Mevlid Kandili gecesini nasıl ihya edelim ve Mevlid Kandili hakkında tüm detaylar…
 
Mevlid Kandili İnsanlığın kurtulusu icin gönderilen son ve en büyük Peygamber Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü”l-evvel ayının 12. gecesi doğmustur. Bu mübarek geceye “Mevlid Kandili” denir.
“Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik.” (Enbiya, 107)
O’nun doğduğu cağda dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlaksızlık almıs yürümüs, Allah inancı unutulmus, insanlık korkunc ve karanlık bir duruma düsmüs, dünya yasanmaz hale gelmisti.
 
O’nun doğduğu gece, insanlığın kurtulusu icin cok hayırlı ve mübarek bir baslangıctır.O gecenin sabahı gercekten de feyizli bir sabahtı. İnsanlık icin yepyeni bir gün doğmus, aydınlık bir devir acılmıstı. Bir fazilet günesi ve hidayet mesalesi olan sevgili peygamberimizin gönderilisi, Yüce Allahın bütün insanlara en büyük nimetlerinden birisidir. Bu hususta Kur’an-ı Kerim’de söyle buyurulmustur.
“Andolsun ki iclerinden, kendilerine Allah’ın ayetlerini okuyan, (kötülüklerden ve inkardan) kendilerini temizleyen, kendilerine Kitap ve hikmeti öğreten bir Peygamber göndermekle Allah, müminlere büyük bir lütufta bulunmustur. Halbuki daha önce onlar apacık bir sapıklık icinde idiler.” (al-i İmran, 164)

Resulullah dünyaya gelince, amcası Ebu Leheb”in cariyesi Süveybe, (Kardesin Abdullah”ın oğlu oldu) diyerek kendisine müjde getirince, sevinmisti. (Ona süt vermek sartı ile, seni azat ettim) demisti. Bunun icin, Ebu Leheb”in, her mevlid gecesinde, azabı biraz hafiflemektedir. Mevlid gecesi sevinen, o geceye kıymet veren müminlerin pek cok sevap kazanacağı buradan da anlasılmaktadır.
Hafız Muhammed ibni Cezeri safii diyor ki: (Ebu Leheb rüyada görülüp, ne halde olduğu sorulduğunda, cok azap cekiyorum. Ancak, her yıl, Rebiul-evvel ayının 12. geceleri, azabım hafifliyor. Resulullah dünyaya gelince, müjde veren cariyemi sevincimden azat etmistim. Bunun icin, bu gecelerde azabım hafifliyor) dedi.
 
 
Ebu Leheb gibi azgın bir kafirin azabı hafifleyince, O yüce Peygamberin ümmetinden olan bir mümin, Onun doğduğu gece sevinir, malını uygun yerlere dağıtır, ziyafet verir, böylece, Peygamberine olan sevgisini gösterirse, Allahü teala onu Cennetine sokar.) [M. Nasihat]
Resulullah efendimiz, mevlid gecelerinde eshab-ı kirama ziyafet verir, dünyayı tesrifindeki ve cocukluk zamanındaki seyleri anlatırdı.
Hz. Ebu Bekir de, halife iken, eshab-ı kiramı toplar, Resulullah efendimizin dünyayı tesrifindeki olağanüstü halleri konusurlardı.
Bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen halleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek cok sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruc tutmakta mahzur yoktur. Tutulması iyi olur, sevap olur.
İslam alimleri mevlid gecesine cok önem vermislerdir. Hz. Mevlana, (Mevlid okunan yerden belalar gider) buyurmustur. Mevlid gecesi, Kadir gecesinden sonra en kıymetli gecedir.
 
Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir cosku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk Alimi Süleyman celebi tarafından yazılan ve asıl adı “Vesiletün’necat” olan mevlid kitabı O’nun doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en güzel bir sekilde dile getiren değerli bir eserdir.
Peygamberimizin doğum yıldönümlerinde okunan mevlidleri saygı ile dinlemek, O’nun mübarek ruhuna salat ve selam okumak hic süphesiz büyük milletimizin Sevgili Peygamberimize olan engin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.
Bununla beraber, O’nun ahlak ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak basta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman O’nun sevgisini ve hosnutluğunu kazanmıs oluruz.

O alemlerin Rabbinden, “Alemlere rahmet olarak gönderildi.” Asırlara sığmayacak inkılapları birkac sene icerisinde gerceklestirdi. Evlatlarını diri diri toprağa gömen babalar O’na ve getirdiği prensiplere iman ettikten sonra mükemmellestiler, dünyaya insanlık, adalet ve medeniyet rehberi olacak hale geldiler. İnsanlar O’nun tek emriyle, kökü yüzlerce yıl derinde olan alıskanlıklarını bıraktı.
 
O, yirminci asır insanının yüzyılda yerlestiremediği hakkı, hukuku, adaleti, hürriyeti, demokrasiyi ve insan haklarını bir solukta yerlestirdi. Böylece cehalet asrı bir saadet asrı olup, cıktı. Nihayet asır, asırlara tastı. Ve O, cağlar ötesiyle kucaklastı.
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete değil, bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmistir. O’nun diğer peygamberlerden en farklı yönlerinden birisi budur. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de söyle buyurulur:
 
“Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların coğu bilmezler.” (Sebe, 28)
İnsanlığın her zaman ve mekanda Hz. Peygamber’in tebliğ ettiği ilahî mesaja ve bu mesajın hayata gecirilmis sekli olan onun sünnetine ihtiyacı vardır. O’nu örnek almak, Kur’an’a uymaktır. cünkü Hz. Aise (r.a.)’nın ifadesiyle O’nun ahlakı Kur’an’dı. (Müslim, Misafirîn, 139). Kur’an-ı Kerim, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in inananlar icin en güzel örnek olduğunu bildirmekte ve bu hususta söyle buyurulmaktadır:
“Andolsun, Allah’ın rasûlünde sizin icin, Allah’a ve ahiret gününe kavusmayı umanlar icin ve Allah’ı cok ananlar icin güzel bir örnek vardır.” (Ahzab, 21)

Bu geceyi nasıl verimli gecirilem?
 
Bütün insanlık alemine bir hidayet tarihi acan ve alemlere halis ilahî rahmet olan böyle yüksek sanlı bir Peygamber’in ümmeti olmakla sereflenmis bulunan biz müminlere ne mutlu! Bu geceyi vesile bilerek, O’na ümmet olmanın suuruna erebilmek, Bu gecenin manevî zenginliğinden istifade etmek icin en azından bir Tesbih Namazı kılalım, bir de Hatm-i Enbiya yapalım, Kur’an-ı Kerim okuyalım.
O’na ümmet olan müminlere gevseklik yakısmaz.
Unutmayalım…
 
Alemlere rahmet olarak gönderilen muazzez Peygamberimizin, doğumunu anarken, yalnız mevlid okumak, ilahiler söylemek ve kandil simidi dağıtmak yeterli değildir, sadece bu geceyi yasamak yeterli değildir. Yüce Allah’ın sevgisine, hosnutluğuna ve bağıslamasına ermenin yegane yolu, Peygamberimizin yolundan gitmektir…
“De ki: Allah’ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağıslasın…” (al-i İmran, 31)
Peygamberimizin Doğumunda Meydana Gelen Mucizeler Peygamberimiz HZ.Muhammed (s.a.s.)’in doğduğu gece bir takım olağanüstü olaylar meydana gelmistir.
 
O gece İran Kisrası (Kralı)’nın Medayin sehrindeki sarayının 14 sütûnu yıkılmıs, Mecûsîlerin İran’da Istahrabat sehrinde bin yıldan beri yanmakta olan “atesgede”leri sönmüs, Save (Taberiyye) gölü yere batmıs, bin yıldan beri kurumus olan Semave deresi’nin suları tasmıs, Mecûsîlerin büyük bilgini Mûdiban korkunc bir rüya görmüs, Kabe’deki putların yüz üstü devrildikleri görülmüstü. Gercekten O’nun doğması ile bütün dünyada hüküm sürmekte olan cehalet ve küfür atesi sönmüs, putperestlik yıkılmıs, zulmün baskısı son bulmustur.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
.xx 6 yıl önce

Cok sey ogrendim