Öne Çıkanlar devlet bahçeli uygunkrediler.com.tr boluda trafik kazası trafik kazası abd

Bu haber kez okundu.

Hırsızlık Nedir Hangi Davranışlar Hırsızlık Kapsamına Girer?

Başkasının malını ve eşyasını haberi olmadan alıp kullanmaya ve sahiplenmeye hırsızlık denir. Her malı alıkoyma ve kullanma hırsızlık olarak kabul edilmez. Okul öncesi dönemde izinsiz eşya alma hırsızlık olarak değerlendirilmez. 3-6 yaş döneminde çocuklar benmerkezci bir ilkokul çağına gelmiş olması gerekir. Çalma davranışına zamanında müdahale edilmediği zaman ileride çalma davranışı çocukta haz ve heyecan uyandıracaktır. Bu kişiliğe sahiptir. Bu yaş çocuklarında mülkiyet kavramı oluşmadığı için gördükleri oyuncakları alıp kullanmakta bir sakınca görmezler. Dünyanın merkezinde kendilerini görürler. Bu yüzden aitlik kavramı tam oturmamıştır. Çevresindeki herkes onların isteklerini yerine getirmek için vardır. Bu yaş çocukları başka birinin eşyasını izinsiz almanın kötü bir davranış olduğunu anlayamazlar. Çalma davranışının davranış bozukluğu olarak değerlendirilmesi için çocuğun heyecan ve tutku bireyde çalma hastalığına (kleptomani) neden olacaktır. 

Çocuklar Neden Hırsızlık Yapar?

Çalma hastalığının oluşmasında birçok faktör etkilidir. Çalma hastalığını tetikleyen durumlar şunlardır:

1- Hatalı anne ve baba tutumları: Aşırı disiplin ve katı tutum sergileyen ailelerin çocuklarında çalma davranışı görülür. Ailenin ekonomik durumunun zayıf olması nedeniyle çocuğun ihtiyaçlarının karşılanmaması çocuğu çalmaya iter. Anne ve babanın paraya düşkün olması, anne ve babanın cimri olması, parayı çocuğa karşı tehdit aracı olarak kullanmak gibi hatalı tutumlar çocuğu çalmaya iter.

2- Değersizlik duygusu ve özgüven eksikliği: Kendini değersiz hisseden çocuk çalar. Beğendiği eşyayı çalarak kendini değerli kılmak ister. Yetersizlik duygusunun hâkim olduğu çocukları sürekli kontrol altında tutmaya çalışmak çocuktaki çalma dürtüsünü harekete geçirir. Davranışları sürekli eleştirilen çocuklar kendisine güvenilmediğini hisseder. Özgüveni zayıflayan çocuklar hırsızlık yaparak bu zayıflıklarını gidermeye çalışırlar. Anne ve baba cüzdanından çalınan para onun dünyasında esirgenen sevgiyi sembolize eder. Esirgediği sevgiye karşı çocuk anne ve babanın parasını çalarak tahsilât yapmış olur. Anne ve babasından aldığı parayla arkadaşlarına çikolata alan çocuklar arkadaşlarının yanında kendini değerli ve güçlü hissederler. Hırsızlığı bir anlamda onların güvenini kazanmak için yaparlar.

3- Kıskançlık ve rekabet duygusu: Kardeşlerini ve yaşıtlarını kıskanan çocuklar yaşadığı rekabet duygusunu bastırmak için çalma davranışı gösterirler. Kıskandığı ve rekabet ettiği kişiden öç almak için çalma davranışı gerçekleştirilir.

4- Sevgi eksikliği ve dikkat toplama: Sevgi ve ilgi eksikliği yaşayan çocuklar dikkatleri üzerine toplamak için çalma davranışı sergilerler. Fiziksel ve ruhsal ihtiyaçları giderilmeyen bireyler çalmaya meyillidir. Yeterince ilgi görmeyen çocuklar başkalarına ait eşyayı çalarak elde edemediği sevgi ve ilgi ihtiyacını gidermeye çalışırlar. Toplumdan dışlanan sokak çocuklarında ve kimsesiz çocuklarda çalma davranışının yoğun görülme sebebi yaşadıkları sevgi ilgisizliğidir.

Hırsızlık Yapan Çocuğa Nasıl Yaklaşılır?

Böyle bir olayın içinde bulunan çocuğa kesinlikle yargılayıcı ve suçlayıcı olmalı, çocuğu başka birisinin yanında deşifre etmekten çekinmeli, aşırı telaşa kapılıp olağan dışı ve aşırı tepkiler vermemeli, şiddete ve cezaya aceleci davranarak hemen başvurmadan önce daha makul olup bunun bir hata olduğunu ve belki de kötğ bir şey olduğunu bilmeden yaptığını da öğrenmeden dikkatli davranılmalı, çocuğun ruhsal ihtiyacı olan sevgiyi ve ilgiyi içten gelerek vermek gerekiyor. Çünkü sevgisiz, ilgisiz ve sizi örnek almayan bir çocuğun terbiyecisi sizin dışınızdaki insanlar olur. Bu durumda kendinizi ve davranışlarınızı gözden geçirmenizde ciddi anlamda fayda vardır.

Çocuğun Hırsızlık Yapmasının Önüne Geçmek İçin Neler Yapılmalı?

Hırsızlık olumsuz bir davranış biçimidir. Hırsızlığı önlemek için ilk etapta bireyi hırsızlığa iten nedenleri bulmalısınız. Nedenler ortadan kalktığı zaman sonuçlar da ortadan kalkacaktır Hırsızlığı önlemek adına yapılabilecekler şunlardır:

1- Çocuklarda mülkiyet kavramını geliştirin. İhtiyaç duyduğu oyuncakları alın. Başka çocukların elinde oyuncak gördüğü zaman kendi oyuncağının olmamasından dolayı hırsızlığa yönelir. Kendisine ait oyuncağı olan çocuklar benimde oyuncağım var diye düşünüp arkadaşının oyuncağına yönelmeyecektir. Çocukların izni olmadan oyuncaklarını başka çocuklara vermemeliyiz.

2- İhtiyaçlarını karşılayın: Çocukları yiyecek, içecek, giyecek, oyuncak ve harçlık gibi temel ihtiyaçlardan mahrum bırakmayın. Çocuklar sahip oldukları şeyleri başka çocuklarla kıyaslarlar. Kendilerinde eksik gördükleri şeyleri çalmaya meyillidir. O yüzden ataların da dediği gibi az verme hırsız olur, çok verme arsız olur. Arkadaşını kantinde çikolata alıp yerken gören çocuk eğer harçlığı yoksa ve çikolata alamıyorsa kendini değersiz ve yetersiz hissedecektir. Çocuklara az da olsa mutlaka harçlık verilmelidir. Çocuk böylece hem para harcamayı öğrenir hem de bir başkasına imrenerek bakmak zorunda kalmaz. Harçlığı olmayan çocuk arkadaşlarının yanında ezik durmamak için evden para çalabilir. Harçlığı ile arkadaşlarına bir şey ısmarlamak isteyebilir. Ailesinden para alamadığı durumlarda arkadaşlarına mahcup olmamak için hırsızlık yapabilir.

3- Kendisine ait odası ve eşyası olmalı: Çocuğa ait oda ve eşyasının olması çocukta mülkiyet kavramı oluşturur. Oyuncakların toplayıp odasını düzenli tutması öğretilmelidir. Böylece sahip olduğu şeyleri koruması gerektiğini öğrenir.  

4- Habersiz alma davranışına tepki gösterin: Başkasına ait bir eşyayı izinsiz aldığı zaman bu davranışın yanlış olduğunu söyleyin. Eşyasını bulamayan çocuğun üzüleceğini söyleyerek empati kurmasını sağlayın. Suçlayıcı ve utandırıcı bir dil kullanmadan eşyayı sahibine geri vermesini sağlayın. Çocuğu mahcup etmemek adına davranışı görmezden gelmek doğru değildir.

5- Doğru model olun: Başkalarına ait mülkiyetlere saygı duyup bu konuda çocuğa doğru model olmalıyız. Çocuğun yanında dürüstlüğün kalmadığını, çalmadan zengin olunmayacağı şeklinde konuşmalardan uzak durun. Çocuğa kötü örnekler değil iyi örnekler verin. Çalma davranışını öven ve hak veren konuşmalardan sakının.

6- Çocukla konuşun: Çalma davranışı gerçekleştiren çocukla konuşun. Yaptığının normal olmadığına çocuğu inandırın. Ona güvendiğinizi bir daha böyle bir davranışı yapmayacağını bildiğinizi söyleyin. Konuşmayı gizli tutup çocukla aranızda sır gibi saklayın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.