Bu haber kez okundu.

Trabzon Yerel Haber Basını

Trabzon Bâb-ı Âlisinde birçok insan yazıp çiziyor, Trabzon haber basını için hizmet veriyor , birçok insan Bâb-ı Âli de

haber kuruluş sahibi. Fakat sorunlarım gündem yapmak veya sorunları çözmek olayı yok, .

Hatasını kabul eden de pek az... Böyle matbuat ve neşriyat ilerleme ve kalkınması olur mu?

Bu nedenle bu kitapta ben şahit olduklarıma yer vererek ileride bu sorun ve hataların yok olmasını istedim. Bu sorunları ve hataları maddeler halinde belirlemek daha uygundur. Şöyle ki:

iEn birinci sorun, kültürde dahi sen-ben ve sinör davası yapılıyor. Veya Trabzon haber basınına birlikte sahip çıkılmıyor. Köylerdeki arazi davaları misali bir sürtüşmedir. Önce bu halledilmelidir. Örnekleri çok. Neden ve niçinleri arazi sürtüşmelerindeki gibi belli. $u ego yapıcı hale getirilmelidir ki sonuçlar yıkıcı olmasın.

2Osmanlıca bilenler yok denecek kadar azaldı. Halbuki tarihte 2. İstanbul sayılan Trabgon'un en önemli belgeleri Osmanlıcadır. Bu işin erbâb-ı en son rahmetli Şevket Çulha beydi. Onunla senelerce Osmanlıca belgeleri karıştırdık. Böylelerinin azalması, yenilerinin yetişmemesi, “rabzon vilayet kayıtlarındaki resmi bilgilerden bile habersiz kalınmasına sebep oluyor. Trabzon hakkında yazılanlar ilmi belgelere dayanılan görüşler değil, şahsi görüşler oluyor. Çoğu kez dedikodular Trabzon haber gazeteciliği olayı gibi aktarılıyor. Hâlbuki eski Trabzon'un madenleri ve sanayisi, ücaret ve iş hayatının Osmanlıca belgeleri gönümüze aktarılmayı bekliyor. Bilgiçlik ve ukalâlık aslamak yerine bu resmi bilgiler halka ulaştırılsa, Trabzon daha çabuk kalkınacaktır. Yeni, çağdaş w ileri hamlelere sebep olacaktır.

3Trabzon Bâb-ı Âlisinde araştırma yok. Sadece arkeolojik olarak değil, sosyal araştırma bile yok. Belki bazen sadece taklit yapılır ama araştırma yoktur. Meselâ:

a) Trabzon'da ve Karadeniz'de neden cinsel küfürler vardır?

b) Neden sinör (sınır, hudut, arazi) davası vardır? Bugüne kadar hiç araştrılmamıştır. Hâlbuki, Osmanlıca belgelerde, meselâ: Trabzon vilâyet sâlnâmelerinde Nataşa ve Frengi sorunu bile anlatılmıştır. Bu belgeler 22 cilttir. 13. Cilde kadar tercüme edilmiştir. Okuyan yok.

e) Karadenizli kadınlar kocalarını neden Nataşalara kaptırıyorlar? Veya Karadenizli erkekler neden nataşalara trilyonlar kaptırıyorlar? Kim bilimsel olarak araştırdı? Bâb-ı Âli de sadece olanlar yazılıp çiziliyor. Sorun çözülmüyor. Halbuki; Karadenizli kadınlar çocuklarım kocalarından daha çok severler. Çelişki burada. Karadeniz erkekler ise eşlerini çocuklarımdan bile çok severler. Eş düşkünlüğü Karadenizli erkekleri kendilerine ilgi gösterenlere yönektir. Ayrıca, Trabzon vilâyet sâlnâmelerinde ki bilgilere göre; Trabzon'daki “kesret-i tenâsül” yani cinsel sevgi ve birleşme çokluğu çocuk fazlalığına ve de nüfus kalabalığına sebep olur. Gerçekten Karadeniz, nüfusu Türkiye'nin en kalabalık nüfus bölgesidir. Karadeniz kadını erkeğinden çok itilirse bu sorun halledilir, Karadeniz'de bir kız çocuğunun eğitilmesinin ve okutulmasının 800 Karadeniz erkeğininkine bedel olduğu Trabzonlu din adamları tarafından Cuma vaazlarında içinde söylenmiştir. Zira, Nataşaların içinde çok profesör olanlar vardır.

ç) Trabzonlular ve Karadenizliler neden çok mizahçıdırlar, sert tabiatlarına rağmen
fıkralıklarının nedeni de araştırılmamıştır,

d) Neden bunca zekâ ve çalışkanlıklarına rağmen kişisel Karadenizlilikten kitlesel Karadenizliliğe geçemiyorlar. Herkes “ben” diyor ve kendi aklını beğeniyor?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.