Bu haber kez okundu.

Organik Yumurta

Organik Yumurta

Kahvaltıda, yemeklerde ve hamur işi gibi diğer yemek çeşitlerinde organik yumurta kullanmak insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Organik yumurta, sağlıklı tavuklara ait en sağlıklı yumurtalarıdır. İçerisinde hiçbir kimyasal katkı veya kimyasal yem bulunmamaktadır. Aynı zamanda tavuklar doğal besinler ile yemediği zaman yumurtası çok daha kaliteli ve sağlıklı olur. Tavukların bulunduğu alanda yapay veya kimyasal katkılar yoktur. Dolayısı ile tamamen doğal beslenen tavukların yumurtaları organik olarak kabul edilir. Tavukların stres altına girmeden yumurtlamadı da organik yumurta açısından önemli bir detaydır. Özellikle çocuklar gibi gelişim yaşında olan bireylerin organik yumurta yemesi bakımından faydaları saymakla bitmez.

Organik bir yumurta için tavukların beslenme yerlerinin doğal olması, hayvanların sağlıklı olması ve arazi yönetimi en önemli unsurlardır. Ulusal Organik Program tarafından belirtilen koşullar gereği yetiştirilen tavukların yumurtaları organik kabul edilmektedir. Sağlıklı tavukların yumurtaları, organik yumurta olarak adlandırılmaktadır. Tamamıyla doğal beslenirler ve strese girmeden yumurtalarını bırakırlar. Organik şekilde yumurtlayan tavuklara koruyucu ilaç veya antibiyotik verilmez. Aynı zamanda organik yumurta yumurtlayan tavuklar kalabalık ev dar kümeler de yetişmez. Geniş bir arazi de doğal yemler ile beslenen tavukların organiktir. Tavukların stres altında yumurtlamaması için geniş arazi olması önemlidir.

Mutlu tavuklar, organik yumurta yumurtlar. Günümüzde çoğu kişi de organik yumurta tüketmekten yanadır. Bunun için güvenilir kişilerden veya yerlerden temin etmek en doğrusu olacaktır. Sanayi ortamından uzak bölgeler de kurulan tavuk çiftlikleri ya da tavuk kümeslerini tercih edebilirsiniz. Türkiye'de özellikle son yıllar da organik yumurta sıkça tercih ediliyor. Peki, organik yumurta nasıl anlaşılır? Bu konuyu farklı bir alt başlıkta sizleri bilgilendireceğiz.

Organik Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Bir yumurtanın organik olup olmadığını anlamanızı sağlayacağız. Öncelikle organik yumurta alırken "Türkiye Cumhuriyeti Organik Tarım" damgasını görüyorsanız bu yumurtanın organik olduğunu ispatlar. Bunların yanı sıra yumurtanın üzerinde IMO veya Ecocert gibi ulusal damgalar var ise organik yumurta olduğunu kanıtlar niteliğe sahip olmaktadır. Bu damgalar yumurtanın organik olduğunu ispat eden bir sertifikadır.

Yumurtanın boyutu ve sarısına göre yumurtanın organik olup olmadığını anlayabilirsiniz. Organik yumurtaların sarısı diğer yumurtalar göre koyu olmaktadır. Dolayısı ile yumurta haşlandığı zaman sarı kısım, yumurtanın beyazına göre daha küçük görünmektedir. Buna ek olarak yumurtanın sarı kısmında bir turunculuk görürseniz bu durum yumurtanın organik olduğuna işaret etmektedir. Sıklıkla karşılaşacağınız diğer bir durum da yumurtanın dışında tavuk dışkısının bulaşmasıdır. Bu görünüm yumurtanın organik olduğunu belirler.

Organik Yumurta Kodu Kaçtır?

Günümüzde yetiştirilen yumurtalar kodlanmıştır. Organik yumurta kodu aşağıda yer almaktadır.

  • 0 Kodu: Organik yetiştiricilik
  • 1 Kodu: Açık dolaşıma erişim yetiştiricilik
  • 2 Kodu: Kümeste kafessiz yetiştiricilik
  • 3 Kodu: Kafesli yetiştiricilik

Organik Yumurta ve Gezen Tavuk Yumurtası Arasında Nasıl Bir Fark Var?

Çoğu kişinin merak ettiği konulardan birisi de "Organik yumurta ile gezen tavuk yumurta arasındaki fark" oluyor. Öncelikle gezen tavuklar, adından da anlaşılacağı üzere geniş bir arazide serbest bir şekilde gezmektedir. Rahatça gezerek beslenen tavuklara "gezen tavuk" denir. Bu tavukların yumurtasına da "gezen tavuk yumurtası" denir. Gezen tavuklar, kısıtlı bir alanda dolanmadığı için mutlu tavuklar olarak nitelendirilmiştir.

Organik yumurtlayan tavuklar özel alanlar da belirli tavuk kapasitesi altında büyümektedir. Gezen tavuklar yayla veya köy gibi yerler de serbestçe dolanabilir. Aynı zamanda her iki yumurta çeşidi de oldukça zengindir. Fakat iki tavuk da doğal beslendiği için yumurtalarında koku oluşabilir. Sanayi alanı ve şehir merkezinde bulunan tavukların yumurtaları organik olmayabilir. Çoğunlukla sanayi bölgesinden veya şehirden uzak güvenilir tavuk kümesleri olan yerler tercih edilmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.