Öne Çıkanlar 2015 Turizm ermenek gözlem glisemik kanser bbg tarık

Bu haber kez okundu.

Muvazaa Davaları Hakkında Bilgi

Muvazaa hukuki açıdan tarafların kendi aralarında anlaşma yaparak üçüncü şahısları kandırması ve zarara uğratması anlamına gelir. Muvazaa Davaları en çok miras alanında ortaya çıkar ve buna da muris muvazaa adı verilir. Muris muvazaası kişinin mirasçısını mirasından yoksun bırakması için yapmış olduğu bir sözleşmedir. Yapılan bu sözleşme karşılıksız satış ya da ömür boyu bakmak olarak adlandırılır. Mirastan mal kaçırma (muris muvazaası) pek çok dava türünü içerisinde barındırır ve en önemli miras hukuku davaları muvazaa davaları ile görülür.

Vefat eden bir kişinin mal varlığı normal şartlarda eşit paylarda mirasçılara bölüştürülür. Ancak muvazaa davalarında olan kişi ölmeden önce birtakım mirasçıları mirastan yoksun bırakmış oluyor. Amaç bir ya da birkaç kişiyi kalacak mirastan eksik etmektir.

Miras Muvazaa Davasını Kimler Açabilir?

Miras hakkından mahrum malan her kişi muris muvazaa davasını açma hakkına sahiptir. Bu kişi hak sahibi olsa da olmasa da her türlü delili mahkemeye sunarak dava açma yetkisi bulunuyor. Muris muvazaası davasını açamayan kişiler de bulunur elbet. Bu kişiler mirası reddeden bireyler, miras hakkından feragat eden bireyler ve mirastan çıkarılan bireyler olarak gösterilebilir. Muris muvazaası davalarında zaman aşımı yoktur. Bu dava vefat eden kişinin ölümünün ardından açılabilir.

Muvazaa Davaları Nerede Açılır?

Miras muvazaa davaları da dâhil olmak üzere tüm muvazaa davaları Hukuk Mahkemesi Kanunu 2/1 maddesinde yer alan hükümlere göre Asliye Hukuk Mahkemesinde açılması gerekir. Eğer davanın konusu taşınmaz varlıklar ise Hukuk Mahkemesi Kanunun 12/1 maddesine göre taşınmaz mal varlığının yer aldığı asriye hukuk mahkemesi tarafından görülmesi gerekir.

Muris Muvazaa Davası Kime Karşı Açılır?

Muris muvazaa davası tapu iptali ve tescil davalarında mirasçı görünen kişiler davacı olabilir. Bu davayı açabilecek kişiler ise yasal mirasçı olan bireyler, atanmış mirasçılar ve evlatlıklar olarak gösterilebilir. Muris muvazaası davasını mirasçı kişi tek başına da açabilir. Bununla birlikte mirasçı kişi eğer varsa diğer mirasçılar ile beraber de dava açma hakkına sahiptir. Gerekli bilginin avukattan alınması gerekir.

Kaynak ; https://aylingostericiler.av.tr

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.