Öne Çıkanlar şampiyonlar ligi çeyrek final eşleşmeleri victor moses Queensland haber pkk

Bu haber kez okundu.

MEB onaylı iş güvenliği sertifikası zorunluluğu
 Bir işyerinde işin yapılması sırasında çeşitli nedenlerle insan sağlığına zarar verebilecek durumlardan korunmak amacı ile yapılan bilimsel çalışmaya iş sağlığı ve güvenliği denilir. İş sağlığı ve güvenliği Avrupa’da 1980 yılından sonra ele alınmaya başlanmış, 1989 yılından sonra da direktif olarak kabul görmüştür. İş güvenliğinin ana amacı çalışanları korumaktır. Şirketler, çalışanlarını iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı korumak için gerekli tedbirleri almak zorundadırlar. 6331 sayılı kanunun 17. maddesi konu ile ilgili işverenlere birçok yükümlülük getirmiştir. İşveren çalışanının beden ve ruh sağlığının korunması için iş sağlığı ve güvenliği uzmanının liderliğinde gerekli şartları oluşturmalıdır. İş güvenliği tam olarak sağlanan bir şirkette verimlilik te artacak, bunun sonucu olarak ekonomik büyüme yaşanacaktır. Aynı zamanda alınan tedbirlerle işletmedeki makine ve teçhizatın durması engellenecek, iş kazalarından doğan yangın ve patlama neticesinde işyerinin zarar görmesi de engellenecektir. Böylece işletme güvenliği sağlanmış olacaktır. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği çok yönlü ve sistematik bir çalışma gerektirir. Çalışma alanı olarak iş güvenliği tüm iş kollarını kapsar. Bu çalışma için de nitelikli iş güvenliği ve sağlığı uzmanları çalıştırılmalıdır.

Sosyal güvenlik eğitimleri MEB tarafından dönem-dönem verilmekte, kursa katılanlara iş güvenliği ve sağlığı uzmanlığı sertifikası verilmektedir. Detaylı bilgi için interneti kullanabilirsiniz. İş sağlığı ve güvenliği için uzmanlarca yapılan çalışmaların yüzde 100 iş kazalarını engellemediği görülmektedir. Çoğunluğu engellenen kazalar, tam olarak tespit edilemeyen meslek hastalıklarına göre daha fazladır. İnsan merkezli yaklaşımın adı olan iş güvenliği ve sağlığı konusu hayati önem taşımaktadır. İş kazaları neticesinde kesik, yaralanma, elektrik çarpması, zehirlenme, cilt hastalıkları, kırık, organ kayıpları, ölüm hatta toplu ölüm yaşanabilmekte, insanlar hayatından olabilmektedir. Bu bakımdan iş güvenliği uzmanlarına çok iş düşmektedir. Çalıştığı işyerini çok iyi tanımalı, işçi sağlığını tehdit eden her şeyi tespit edip, iş sağlığı güvenliği mevzuatına uygun çalışmanın yapılabilmesi için işverene önerilerde bulunmalıdır.

Bu bağlamda sosyal güvenlik eğitimi çok önem arz etmektedir. Eğitimi alan iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, çalıştıkları firmanın iş güvenliğinden sorumlu olacak, iş güvenliği mevzuatı ve kurallarına göre işletmenin çalışması için gerekli tedbirleri işverenle birlikte almakla yükümlü olacaktır. Alınması gereken tedbirleri işverene yazılı olarak iletmeli, işyerinde meydana gelen iş kazalarının tekrarlanmaması için gerekli çalışmaları yapmalıdır. İşyerinde meydana gelen kazaların ölümle sonuçlanmaması için nedenlerini araştırması, alınacak tedbirlerle ilgili işverene önerilerde bulunması gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda risk değerlendirmesi yapmalı, değerlendirme sonucu alınması gereken sağlık ve güvenlik tedbirleri konusunda işverenle birlikte çalışarak takibini yapmalıdır. Çalışma ortamlarının gözetimini yapmalı, iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı gereğince periyodik bakımların yapılmasını takip etmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.