Bu haber kez okundu.

Köpek Ürünleri (Mama ve Su Kabı, Oyuncakları, Aksesuarları) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Köpek Mama ve Su Kabı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerek?

Tüylü arkadaşınız için köpek mama ve su kabı alacağınız zaman öncelikli olarak mama ve su kaplarının üretildiği malzemeye dikkat etmeniz gerekir. Porselen, seramik gibi malzemelerden üretilmiş olan mama ve su kapları genellikle kırılmaya daha yatkındır. Yine de porselen ve seramik ürünlerin temizliği çok daha kolay olabilmektedir. Bu sebeple köpeğiniz için seramik ve porselen mama ve su kaplarını tercih etmeniz mümkündür.

Metal ve plastik malzemeden üretilen mama ve su kapları, köpeklerin kullanımı için kırılmaz ürünler olarak sunulur. Bu ürünlerin kırılması, porselen ve seramik ürünlere göre daha zordur. Bu nedenle de metal ya da plastik ürünler mama ve su kabı olarak tercih edilebilir. Metal kaplar temizlik açısından kolaylık sağlar ancak plastik mama ve su kapları dayanıksız bir plastikten üretildiyse çizilebilir ve zamanla yıpranabilir. Çizilen mama ve su kaplarının çizilen alanlarında ise bakteri birikir ve bu biriken bakteriler zamanla köpeğinizde hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle de plastik bir mama ve su kabı tercih edecekseniz mutlaka dayanıklı ve kaliteli plastikten üretilmiş olan plastik mama ve su kaplarını tercih etmeniz önerilmektedir.

Mama kabının çok derin olmaması önerilir. Köpeğiniz çok derin mama kaplarından yemek yerken tek seferde çok sayıda mamayı ağzına alır. Bu nedenle de tokluk hissi çok geç gelir ve köpeğinizin doyması, çok mama yemesi ile gerçekleşir. İşte bu sebepten de köpeğinizin çok kilo alması ve obezite rahatsızlığına sahip olması mümkündür.

Köpeğiniz kiloluysa ya da kilo alma eğilimine sahipse bu durumda onun için yayvan kapları tercih edebilirsiniz. Ayrıca labirent şeklindeki kaplar da köpeklerin hızlı şekilde çok sayıda mama yemesine engel olacağı için iç yüzeyi labirent gibi olan kapları da tercih edebilirsiniz. Su kaplarında ise kabın yayvan ya da farklı şekillerde olması gerekmez. Yalnızca çok derin olan ve çok su alan su kaplarındaki sular kısa sürede içilemeyeceği için köpeğinizin suyu kolaylıkla bayatlayabilir. Suyun hemen bayatlamasını istemiyorsanız daha küçük olan köpek su kaplarını tercih etmeniz önerilir.

Eğer tüm günü evde geçiremiyorsanız ve köpeğinizin maması ve suyunun hem taze kalıp hem de zamanında yenilenmesini istiyorsanız bu durumda zamanlayıcı ayarı olan hazneli mama ve su kaplarını da tercih edebilirsiniz. Hazneli olan su kapları sayesinde su, kabın içerisinde hava alacak şekilde durmaz ve kirlenmez. Ayrıca suyun kabın içinde durmamasından dolayı da bayatlama gerçekleşmez. Benzer şekilde zamanlayıcı ayarı yapacağınız mama kaplarında da köpeğiniz vakitli şekilde mamasını yer ve fazlasını istediği zaman ayarlı olan bu otomat köpeğinize fazla mamayı vermez. Eğer kilo alma eğilimi gösteren ve çok yiyen bir köpeğiniz varsa hazneli kapları tercih ederek siz de kolaylık kazanabilirsiniz.

Köpek Oyuncakları Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerek?

Köpeklerin oyuncakları pek çok alanda işleve sahip olan ürünler olabilir. Örneğin kimi köpek oyuncakları fiziksel aktifliğe sevk ederken kimisi de köpeğinizin bilişsel gelişimine yönelik olabilir. Bu sayede köpeğiniz farklı alanlarda gelişim göstererek hem zeka yeteneklerini geliştirir hem de fiziksel aktiflik kazanarak güçlenir. Kimi köpekler sadece fiziksel güç ve hareket gerektiren oyunları oynamayı çok severler, kimisi de tüm gün tembellik edip oturduğu yerden oyuncakları ile oynamaktan keyif alır. İşte bu gibi durumlar her iki tip oyuncaktan da alarak köpeğinizin farklı alanlara yönelmesini sağlamanız önemlidir.

Fiziksel anlamda gelişim sağlayan top, frizbi ve benzeri oyuncaklar köpeklerin temel güdülerine hitap eder. Bu nedenle de genellikle köpekler bu tip oyuncaklar ile oynamaktan keyif alırlar. Tercih edeceğiz oyuncakların hiçbirinin ise parçalanmaması ya da küçük parçaları içermemesi ve kopmaması gerekir. eğer seçilen oyuncak kolay şekilde kırılabilen ve küçük parçaları olan bir oyuncaksa bu durumda köpeğinizin ısırarak ya da çiğneyerek oyuncağı kısa sürede bozması mümkün olabilecektir. Oysa seçilen oyuncak dayanıklıysa ve köpeğinizin oynaması için güvenli parçalara sahipse bu durumda onun için bir tehlike teşkil ettiğini de söylemek mümkün olmayacaktır.

Oyuncak seçimi sorasında yalnızca oyuncağın parçaların dikkat etmek yetmez. Aynı zamanda oyuncağın üretildiği malzemeye, üzerindeki boyalara ve çıkartmalara da dikkat etmeniz gerekir. Eğer oyuncağın üzerinde çıkabilecek çıkartmalar varsa bunları almanız gerekir. Aksi takdirde köpeğiniz bu çıkartmaları çıkararak yutabilir veya parçalayıp yemeye çalışabilir. Benzer şekilde oyuncağın üzerindeki boyalar da köpeğiniz için sağlığa zararlı ürünleri içermemelidir. İçeriğinde kimyasal boya olan oyuncaklar kesinlikle tercih edilmemelidir.

Oyuncakların sağlam olması için genellikle kaliteli malzemelerden üretilmiş olması gerekir. Eğer kaliteli malzemelerden üretilen oyuncakları tercih ederseniz bu sayede köpeğinizin uzun süre oyuncağı ile oynamasını sağlayabilirsiniz ve onun oyuncağını ısırarak koparma olasılığını da en aza indirirsiniz.

Köpek Aksesuarları Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerek?

Köpek aksesuarları, köpeklerin genel güvenliğini sağlayan ve onların havalara da ayak uydurmasına yardımcı olan ürünlerdir. Bu ürünler aynı zamanda köpeklerin tarz sahibi bir imaj yansıtmasına da yarar sağlar. Tercih edilen çeşitli köpek aksesuarlarını alırken ise öncelikli olarak görünümlerinden ziyade farklı özelliklerine dikkat etmek gerekir. Örneğin üretilen malzeme, ürün özelliği, nasıl ve hangi koşullarda kullanıldığı, ürün boyutları gibi özellikler; köpek aksesuarlarının sorunsuz şekilde kullanılabilmesini sağlar.

Tercih edilen köpek aksesuarlarından biri olan köpek tasmaları, köpeklerin güvenliklerini sağlayan ürünlerdir. Bu nedenle de köpek tasmalarını alırken ve bu ürünleri seçerken çok dikkatli olmak gerekir. Köpek tasması seçerken öncelikle tasmanın boyutunun köpeğiniz için uygun olup olmadığını bilmeniz gerekir. Hem boyun hem de göğüs tasmalarının köpeğinizin boyutu için uygun olması şarttır. Bol olan tasmalar köpeğinizin boynundan kolaylıkla çıkabilir. Benzer şekilde dar olan tasmalar da köpeğinizi çok sıkabileceği için nefes darlığı ve benzeri rahatsızlıklara yol açabilir. Bu nedenle ona tam olan tasmaları seçmeniz önemlidir.

Tasmalar ile birlikte kullanılan ürünlerden biri olan gezdirme kayışları da dayanıklı olmalıdır ve sizin için rahat tutuş sağlamalıdır. Sabitlenebilen ölçüdeki köpek gezdirme kayışları sayesinde köpeğinizin güvenliğini yürüyüşler sırasında sağlamanız mümkündür. Ayrıca köpek isimlikleri de tasmalara takılan önemli ürünlerdir. Köpeğinizin kaybolması halinde köpeğin isminin, sizin iletişim bilgilerinin ve isminizin yer alacağı bu isimlikler, köpeklerin güvenle yeniden sahibine ulaştırılmasını sağlar.

Tercih edilecek olan köpek aksesuarlarından biri de köpek kıyafetleridir. Köpeklerin sıcak havalarda doğrudan güneşe çıkarılmaması için yazlık kıyafetler giymesi ya da soğuk havalarda çok üşümemesi için kalın köpek kıyafetleri giymesi önerilir. Çok soğuk ya da çok sıcak mevsimlere ve doğrudan güneş ışığına alışkın olmayan köpeklerde bu ürünlerin tercih edilmesi önemle önerilir. Bu kıyafetlerin ise üretildiği malzeme, kıyafetin boyutu ve hava koşulları için kıyafetin uygun olup olmadığı çok önemlidir. Sıcak havalarda terletmeyen ve nefes alan ancak güneş ışınlarını kesen bir kıyafet tercih edilebilirken soğuk havalarda köpeğinizin vücudunun sıcak kalmasını koruyacak termal köpek kıyafetleri seçilebilir.

Güvenilir köpek ürünlerini uygun fiyat avantajı ile çevrimiçi Pet shop ZOO’dan hemen alabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.