Bu haber kez okundu.

Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

En basit ifadeyle, ISO 9001 gibi bir kalite yönetim sistemi, açıkça tanımlanmış bir iş süreçleri kümesidir. İlgili belgelerle birlikte, önceden tanımlanmış standartlara uygun ürün ve hizmetler yaratma taahhüdünüzü tanımlar. İyi bir KYS, bir operasyonel ortamdaki süreçler ve sorumluluklar hakkında https://www.adlbelge.com/iso-belgesi-nedir-nasil-alinir sayfası benzeri ayrıntılı bilgi içermelidir.

Etkili bir KYS, uygun düzenleyici çerçeve dahilinde, iş operasyonlarının her yönünü sürekli olarak ölçmek ve iyileştirmek için bir planla birlikte, işletmenizin tutarlı bir şekilde yüksek standartlarda olmasını sağlar.

KYS kullanmanın faydaları nelerdir?

KYS kullanmak, şirketinizi potansiyel müşterileriniz için çok çekici hale getirebilir. Satış ve pazarlama fonksiyonunuz tarafından verilen sözlerin, operasyonel kapasiteniz tarafından yeterince yerine getirilebileceğini teyit eder. Diğer önemli faydalar şunları içerir:

Kararlılık

KYS kullanan şirketler, personel değişiklikleri, sorunlar ve hatta yeni dış kaynaklı iş ortakları bulmalarına olanak tanıyan ürün üretimi veya hizmetleri sunmak için çok açık bir şekilde tanımlanmış bir sürece sahiptir. Dokümantasyon oluşturmak kalite yönetim sisteminde önemli bir faktör olduğundan, bilgiler değişikliklerin üstesinden gelmek için hazırdır. Şirket artık bireysel beceri ve bilgiye bağlı değil.

Problemlerde azalma

İyi bir KYS'nin dahili bir inceleme süreci olmalıdır. Bir süreçte bir sorun meydana gelirse veya bir müşteri bir hizmetten memnun değilse, bu arızaya neden olan hatalar tespit edilebilir ve nedenleri incelenebilir. Bulgulardan, gelecekte benzer sorunları önlemek için sistemler güncellenebilir.

Yeni sözleşmeler için ön yeterlilik

ISO 9001 gibi bir KYS, yeni işlere ve pazarlara yetkinliğinizi gösterir. Kamu sektöründe çalışanlardan uluslararası şirketlere kadar pek çok organizasyon türü, kalite sisteminiz bir güvenirlik nedenine daha sahip olacaktır. Bu avantajı en üst düzeye çıkarmak için TURKAK tarafından akredite edilmiş bir sertifika kuruluşu gibi uygun kanallar aracılığıyla sertifika aldığınızdan emin olun.

Delile dayalı değişim yönetimi

Net sonuçlar ve istatistikler olmadan, bir işletmede hangi değişikliklerin yapılacağına karar vermek tam bir varsayımdır. Bir KYS, operasyonel zayıf noktaların ve zaafların gerçek bir resmini oluşturacaktır. İşletme içindeki anlamlı değişikliği yansıtmak ve bilgilendirmek için gerekli olan verileri sağlayacaktır.

Sürekli iyileştirme

Gelecekte, bir KYS, işletmelerin farklı yaklaşımların evrimini planlamasına olanak tanıyan tam bir dokümantasyon süreciyle tamamlanmış, prosedürler içinde değişikliği uygulamak için basit bir çerçeve sağlayacak. Sistemin sürekli iyileştirilmesi, kuruluşların her düzeyde mükemmellik peşinde koşmasına olanak tanır.

Müşteri memnuniyeti

Nihayetinde her işletmenin müşteriye hizmet vermesi gerekir. Bir iş ilişkisi olabilir, ancak müşteri herhangi bir ilişkideki en önemli varlıktır. Bir KYS kullanarak, güvenilirliğiniz ve müşterinize karşı sözleşmeden doğan sorumluluklarınızı yerine getirme beceriniz hakkında bir açıklama yaparsınız.

Neden ISO 9001'i tercih etmelisiniz?

ISO 9001, uluslararası alanda tanınmaktadır ve en popüler kalite yönetim sistemlerinden biridir. Bir işletmenin bir KYS uygulaması ve politika ile prosedür arasındaki kopukluğun hala operasyonel kapasite genelinde kalması mümkündür. ISO 9001 ile durum böyle değildir.

Başka hiçbir standardın ISO 9001 geçmişi yoktur. Sertifikasyon, sanayi devriminin başladığı döneme kadar izlenebilir ve dünya çapında sürekli revizyona tabi tutulmuştur. Uluslararası standartlar ajansı tarafından oluşturulmuş, dünyanın en tanınmış kalite yönetim sistemi haline gelmiştir.

ISO 9001 standardının gerçek sonuçlar elde etmek için bu itibarı geliştirmesinin üç nedeni vardır:

Güvenilirlik:

Üçüncü bir tarafın kuruluşu gerekli standartlara göre değerlendirmesini gerektiren ve yüksek düzeyde bir kalite güvencesinin tutarlı bir şekilde elde edilmesini sağlayan bağımsız sertifikasyon süreci.

Global Güvence:

Standart çok çeşitli iş sektörlerinde uygulanabildiğinden, çok sayıda şirkete uygulanmıştır. Böylesine geniş bir erişimle, satın alma ekiplerinin şirketleri derecelendirmesinin basit yolu haline geldi.

Başarılı Yönetim:

ISO 9001 bir işletmede uygulandığında sonuçlar yaratır, verimliliği artırır ve işletmeye sürekli iyileştirme için bir çerçeve sağlar. İtibarı, tutarlı bir şekilde yüksek yatırım getirisine dayanmaktadır ve bu da onu iş dünyası için son derece cazip bir teklif haline getirmektedir.

Ve tabii ki, ISO 9001, işletme içindeki üst düzey yöneticiler ve yetkililer üzerindeki yükü azaltan önceden oluşturulmuş bir KYS'dir. İlk ilkelerden bütün bir yaklaşım oluşturmak zorunda kalmak yerine, bu standart, işletmelerin sadece karar vermelerine ve sertifikasyonun nihai hedefine ve daha iyi bir operasyonel yapıya doğru hızlanmalarına izin verir.

ISO 9001’e nereden başlanmalı?

ISO 9001'e özellikle odaklanarak bir KYS'nin işletmenize nasıl fayda sağlayacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için en iyi yerlerden biri güvenilir bir belgelendirme firmasıdır. Web sitemizde tüm ISO standartları hakkında kapsamlı bir genel bilgilendirme sağlar ve size ücretsiz bir başlangıç ​​kılavuzu ve ISO 9001 sayfasından erişilebilen bir e-öğrenme kursu dahil olmak üzere bir dizi yararlı makale sunar.

İş her zaman giderek daha rekabetçi hale geliyor. Son 5 yılda bile, Türkiye’de ki belgelendirme şirketlerinin sayısı önemli ölçüde arttı ve 2017'de başlayan çok sayıda yeni firma rekor sayıda. Bu nedenle rakiplerinize karşı net bir farklılaşma göstermek ve bir KYS benimsemek size bu avantajı net bir şekilde verir. Müşterinizin anlayabileceği fark edilebilir bir yol belirlemek istiyorsanız bu şirketiniz için iyi bir başlangıç olabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.