Öne Çıkanlar cumhurbaşkanı erdoğan paralel yapı iftarda ne yemeli aydın devlet hastanesi büyü

Bu haber kez okundu.

İş Kurmak – İşyeri Açmak İsteyen Girişimcilerin Dikkat Etmesi Gereken Detaylar

İş dünyasında yer almak isteyen, kendi işini kurmak isteyen girişimciler için, Türk Patent firması olarak aşağıda dikkat etmeniz gereken noktaları ve Girişimciler için Kosgep Destekleri konusunu ele aldık. Tabi ilk öncelikle kendi alanımızdan değerlendirdiğimizde; işinizi ve fikirlerinizi korumak, güvence altına almak için Marka Tescili, Patent Tescili, Faydalı Model Tescili, Endüstriyel Tasarım Tescili, Kalite Belgeleri başvurularınız ticari varlığınızın devamı için en önemli konudur. Size ait ürün, fikir ve hizmetlerin kendi adınıza tescillenmesi işinizin devamını sağlayacaktır.  Bu konuda danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Sevdiğiniz İşi Yapın! İşinizi Severek Yapın!

Çoğu insan hayalindeki işi yapmadığı için işinde mutsuz olur ve bu mutsuzluk işine yansıyor. Kimse mutlu olmadığı bir işte çok başarılı ve verimli olamaz.

Kuracağınız iş için emin olup tamam budur, diyebiliyorsanız, harekete geçebilirsiniz.  Eğer, hayalinizdeki iş  bu değil ve emin değilseniz, durup bir kere daha düşmelisiniz.

Bir İşe Başlamadan Önce Fizibilite Çalışması Yapın

İşinizle ilgili piyasayı önceden araştırarak daha bilinçli adımlar atabilmeniz mümkün olacaktır. İş kuracağınız bölgede başka aynı işi yapan başka firma var mı? varsa Hizmet/Ürün çeşitleri, Hizmet/Ürün fiyat – ücret bilgileri, kaç kişiye hitap edebiliyor, işinizi kuracağınız bölgedeki genel olarak sosyal ve ekonomik sınıf nasıl gibi basit sorulara cevap bularak etkili pazar araştırması yapmanız mümkün. Daha sonra işinize göre farklı faktörleri de araştırmanıza katabilirsiniz.

Kredi veya Borç Almadan Kendi Öz Sermayenizle Başlayın

İşinizi kurabilecek kadar sermayeniz varsa bu iş daha kolay olacak demektir. Kendi Öz Sermayenizle işe başlamak borçlanarak başlamaktan daha kolay ve stressizdir.

Yatırımını Yaptığınız Maliyetin Size Geri Dönüş Süresini Hesaplayın

İş kurmak da yatırımdır. Bu yatırımınızın geri dönüş süresini hesaplayın. Çünkü, bu işe para kazanmak için girdiniz. işinizi kurarken birçok masrafınız oldu ve bu masrafları en kısa sürede geri kazanmanız gerekecektir.

Sermaye ve Kâr Oranını İyi Hesaplayın

İşinizde başarılı olabilmeniz için özellikle ilk etapta elde edeceğiniz gelirin, sermayenize kıyasla yüksek kâr potansiyeline sahip olması gerekir. “Attığınız Taş, Ürküttüğünüz Kurbağaya Değmeli” yada “Boşa Kürek Çekmemelisiniz” Bu sebeple kurulum sermayenize belirli dönem giderlerinizi de ekleyerek, elde edeceğiniz kâr oranını hesaplamanız çok önemlidir.

Sermaye sıkıntısı çekiyorsanız KOSGEB gibi kuruluşların verdiği hibe veya faizsiz kredi desteklerinden faydalanabilirsiniz.


Kosgep’ten İş Kurmak İsteyenler için 100.000 TL Destek

KOBİ ve girişimcilerin rekabet güçlerini geliştirecek  destek ve hizmetler sunarak ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak KOSGEP’in görevleri arasında yer almaktadır. Bu şekilde yeni iş kurmak isteyen girişimcilere her türlü destek verilmektedir. “Benim de bir fikrim var” diyen tüm girişimci adayları bu desteklerden yararlanabilmektedir. Tabi bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu yazımız yeni girişimciler için bir rehber niteliğinde olacaktır. Çok fazla ayrıntıya girmeden sadece yüzeysel bir şekilde Kosgep desteklerinden yararlanmak için yapılması gerekenleri sıralamaya çalışacağız.

Girişimcilik Destek Programı Nedir?

Girişimcilik Destek Programı; girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere, girişimcilere ve işletici kuruluşlara eğitim ve mali destek vermeyi öngören bir teşvik sistemidir. Bu program Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği, İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) Desteği ve İş Planı Ödülü olmak üzere 4 şekilde uygulanmaktadır. Bu yazımızda programın ilk 2 aşamasına yani Girişimcilik Eğitimi ve Yeni Girişimci Desteğine kısaca değinilecektir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, girişimcilik bilincinin yaygınlaşması ve başarılı işletmelerin kurulması, girişimcilerin iş kurma aşamasında ortaya çıkabilecek problemleri kısa sürede aşmaları ve bu konuda bilgi ve becerilerini arttırmaları, iş kurma sürecinde görev ve sorumluluklarının farkına varmaları ve kendi iş fikirlerine yönelik iş planı hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmaları için düzenlenmektedir.

Eğitimler farklı şekillerde verilebilmektedir. Eğitimler, KOSGEP birimleri tarafından düzenlenen, ulusal veya uluslararası projeler kapsamında KSOGEP tarafından yürütülen, KOSGEP ile işbirliği içerisinde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen eğitimler ve son olarak Üniversiteler tarafından örgün eğitim kapsamında verilen girişimcilik dersleri’dir. Bu verilen dersler sonrasında katılımcılara Girişimcilik Belgesi verilmektedir. Verilen bu belge ile girişimciler iş fikirleri ile beraber KOSGEP desteklerinden faydalanmak için başvurmaktadırlar. Girişimcilik belgesi olmayan hiç kimse KOSGEP desteklerinden faydalanamamaktadırlar. 32 saat süren ücretsiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri sonucunda Girişimcilik Belgesini alan katılımcılar ne yapacaklar? Evet belgeyi alan girişimciler Yeni Girişimci Desteğine başvuracak.

Yeni Girişimci Desteği

Bu destekten Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan ve ya İŞGEM’de yer alacak Girişimciler yararlanabilir. Yeni Girişimci bir iş fikrini uygulamaya soktuktan sonra KOSGEP’e başvurmaktadır. Başvuru tarihi itibari ile son 1 yıl içerisinde iş fikrinin faaliyet konusunda şahıs işletmesinin bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca girişimcinin herhangi bir şirkette %50’den fazla ortaklığının bulunmaması gerekmektedir. İlgili girişimcinin kuracağı işletme, Türk Ticaret Kanunu’nda açıkça ifade edilen gerçek veya tüzel kişi statüsünde (Limite Şirket/Anonim Şirket) olmalı ve ilgili girişimcinin başka bir işletme ve/veya kuruluşta SGK hükümlerine göre çalışmaması gerekmektedir.

Verilen Desteğin İçeriği Nedir?

Destekler 1. 2. 3. 4. 5. Ve 6. Bölgelerdeki teşvik oranlarına uygun şekilde dağıtılmaktadır. Bu bölgelerin derecelendirmeleri ne anlama gelmektedir? Bu dereceler bölgelerin sosya-ekonomik gelişmişliklerine göre sınıflarını ifade etmektedir. 1. ve 2. Bölgelere verilen teşvik oranı %60 iken 3.4.5. ve 6. Bölgelerde %70’dir. Aşağıdaki tabloda bu verilen desteğin ayrıntıları açıkça ifade edilmiştir.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.