Bu haber kez okundu.

Ceviz Yetiştiriciliğinden Maksimum Verim Nasıl Alınır?

Ceviz yetiştiriciliği, diğer tarım alanlarında olduğu gibi hem bilgi hem de emek ister. Ceviz yetiştiriciliğinden maksimum verimi elde etmek için, emek sarf etmenin yanı sıra bazı noktalarda bilgi sahibi olmak gerekir. Özellikle de ceviz ağaçlarına uygulanacak bakım müdahaleleri sayesinde, ağaçların tam verim elde etmesini sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda, ceviz yetiştiriciliği konusunda tam verim elde etmek isteyenler adına bazı noktalara değineceğiz. Gelin başlayalım. 

  • Düzenli Toprak Analizi Yaptırmak

Toprak analizi, toprağın ceviz yetiştiriciliğine uygun olup olmadığını tespit etmek için harika bir yöntemdir. Ancak çiftçilerimiz, genelde sadece dikim öncesinde toprak analizi yaptırır. Fakat bilinmelidir ki, topraktaki değerler zamanla değişmektedir. Tıpkı kanımızda yer alan maddelerin zamanla değiştiği gibi. Bu nedenle 2 yılda bir yapılacak toprak analizi, ceviz hastalıklarına karşı erken müdahalede en büyük silahımızdır.

Ceviz ağaçlarının dikiminden sonra düzenli toprak analizi yaptırmak, zaman içerisinde değişen toprak değerlerini tespit etmemizi sağlar. Zira bazı çevresel koşullar ya da yapılan hatalar, toprağın değerlerinin değişmesine neden olur. Bu durumda topraktaki; bor, demir, magnezyum ve potasyum gibi element miktarları da azalabilir ya da artabilir. Sonuç olarak bu değişen değerler, ceviz ağaçlarına zarar vermeye başlayabilir. Ağaçlarda meydana gelen hastalıkların en temel nedenlerinden birisi, işte bu zaman içerisinde meydana gelen değişikliklerdir. 

  • Tozlayıcı Dikimine Önem Vermek

Tozlayıcı türler, ceviz ağaçlarında maksimum döllenmenin meydana gelmesi açısından oldukça önemlidir. Zira ceviz ağaçlarının tek başına kendilerini tamamen döllemeleri mümkün olmamaktadır. Belirli bir seviyede kalan döllenme oranını, tozlayıcı türlerinden destek alarak artırabilirsiniz.

Cevizde döllenme, erkek organında yer alan polenlerin dişi yumurtalığına hava yolu ile taşınması sonucu olur. Bu nedenle sadece tozlayıcı dikimine değil, aynı zamanda rüzgarın durumuna da dikkat etmek gerekir. Ceviz bahçesi kurarken, bahçenin rüzgar aldığından emin olmak gerekir. Eğer ceviz bahçesi ormana yakın bir yerde kurulursa, bu durumda orman rüzgarı kesebilir ve döllenme yeteri oranda gerçekleşmeyebilir. Bu nedenle bahçe konumunu, rüzgarı hesaba katarak belirlemek oldukça faydalı olacaktır. 

  • Makine Kullanmak

Ceviz ağaçlarından maksimum verim elde etmek adına makine kullanımından faydalanılabilir. Özellikle de hasat döneminde, halatlı silkeleme makinelerinden faydalanmak çok faydalıdır. Bu sayede ceviz ağaçlarını daha kısa süre içerisinde daha net bir şekilde hasat edebilirsiniz. Verim kaybını en aza indirmek, hasat sırasında ancak bu yolla mümkündür.

  • Takvimden Faydalanmak

Meteoroloji takviminden faydalanmak, özellikle de yöresel don olaylarını öncesinden tahmin etmek için çok önemlidir. Bulunduğunuz bölgedeki istasyondan alınacak veriler sayesinde hem bu olayları öncesinden tespit edebilir hem de benzer dönemlerde hava sıcaklıkları hakkında daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

Belirli dönemlerde yaşanan don olayları, ceviz ağaçlarının kurumasına ve meyve üretimi konusunda verimsiz kalmasına neden olabilir. Bu gibi olaylarda öncesinden müdahale etmek ise belirli yollarla mümkündür. Örnek olarak sisleme makinesi sayesinde don olaylarında bahçe sıcaklığını sıfırın üzerinde tutabilirsiniz. Ek olarak pek tavsiye edilmese de ceviz bahçesi etrafında ateş yakabilirsiniz. Ya da yaş samanlardan faydalanarak duman oluşturabilir ve bu sayede sıcaklığı sıfırın üzerinde tutabilirsiniz. 

  • Düzenli Bakım Yapmak

Ceviz ağaçları, düzenli olarak bakım ister. Düzenli budama, ilaçlama, gübreleme ve sulama sayesinde, ceviz ağaçlarından daha fazla verim elde edebilirsiniz. Bu nedenle işlemleri kayıt altına alacağınız bir defter tutmak, oldukça faydalı olacaktır. Bakım planını uygularken bu defterden faydalanırsanız, aşırı ilaçlama ya da sulama gibi durumların önüne geçebilir ve cevizlerin daha hızlı büyümesini sağlayabilirsiniz.

Düzenli budama yapmak, cevizlerin yeteri kadar güneş ışığından faydalanması açısından önemlidir. Ek olarak cevizlerin daha sağlıklı büyümesi de, yapılacak olan budama işlemine tabidir. Bu nedenlerden dolayı, yeşil budama dediğimiz yaz döneminde budama işlemlerini aksatmamak ve azami surette önem vermek gerekmektedir.

Özetle şöyle söyleyebiliriz: Ceviz ağaçlarından maksimum verim almak, ancak bilinçli tarım ile mümkündür. Bilinçli ceviz tarımı ise, alacağınız eğitimler sayesinde mümkün olacaktır. Ceviz yetiştiriciliği kurslarına katılarak daha net ve faydalı bilgiler alabilir ve ceviz bahçenizdeki özel durumlarda neler yapabileceğinizi daha iyi anlayabilirsiniz. Zira ceviz tarımı hem bilgi hem de pratik istemektedir. Salt bilgi ya da deneyim ile net bir sonuç elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle hem bilgilerinizi tazelemeli hem de konu hakkında pratik yapabilecek kadar istekli olmalısınız. Ceviz yetiştiriciliği kılavuz sitesini ziyaret ederek kaynakçalı bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.