Öne Çıkanlar cumhurbaşkanı erdoğan iftarda ne yemeli paralel yapı aydın devlet hastanesi büyü

Bu haber kez okundu.

Asrın Projesinde İlk Geçiş Cumhurbaşkanı'ndan!
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım Avrasya Tüneli'nden geçişi sonrası açıklama yaptı. Başbakan Yıldırım projeye ilişkin kısa bir açıklama yaparken Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin durumu ve avantajları hakkında bilgi verdi. Erdoğan, 'Bu projenin bedeli 1 milyar 250 milyon dolar. Burada her şeyin hız kazanması bizi ayrıca mutlu ediyor. Bütün tüneller birbirine bağlanıyor. Artık ağır vasıtaların hepsi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiyor. Şimdi burasının da 26 Aralık itibari ile hayata geçmesi ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün araç yükü azalacak. Buradaki yıllık yakıt tasarrufu çok çok önemli. Yılda 160 milyon liralık yakıt tasarrufu sağlayacağız' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

Biz bugün test geçişini yaptık, açılışını 20 Aralık'ta milletimizle beraber yapacağız. 14 yılda ulaşım sektöründe tarihi adımlar attık. olmaz denilenler oldu, yapılamaz denilenler yapıldı. Bunlar palavra diyenler aldandı. Bütün projeler hayata geçirildi. Bizler doymadık. Çok çalışacağız ve milletimizin asırlardır beklentilerini gerçekleştireceğiz.

'HAYALDİ GERÇEK OLDU'

Bunlar hayaldi gerçek oldu ama şunu da biliyorduk hayali olmayan şeyin gerçeği de olamaz. Şimdi lastikli sisteme geçiyoruz. Az önce bir test yaptık. Asya'dan Avrupa'ya gittik geldik. Az önce brifingi aldık. Hızla devam eden bir süreç.

29 Ekim 2013'ten bugüne 156 milyon Marmaray'dan, Asya kıtasından Avrupa'ya, Avrupa kıtasından Asya'ya geçmiş oldu. Bunlar hayaldi gerçek oldu.

'ÇALIŞMALARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ'

Ulaşım altyapısında uzun yıllar Ulaştırma Bakanı olan Binali kardeşimle bunların çalışmasını yaptık. Şimdi Başbakan olarak da çalışmalarımız devam ettireceğiz. Yavuz Sultan Selim bizim iftiharımız.Osmangazi Köprüsü yine bizim için bir iftihar. Bununla kalmadık. Şimdi Avrasya Tüneli bunun bir adımı. Kanal İstanbul projesinin yakın zamanda ihalesi yapılacak.

'YILDA 160 MİLYON LİRALIK YAKIT TASARRUFU'

Bu projenin bedeli 1 milyar 250 milyon dolar. Burada her şeyin hız kazanması bizi ayrıca mutlu ediyor. Bütün tüneller birbirine bağlanıyor. Artık ağır vasıtaların hepsi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçiyor. Şimdi burasının da 26 Aralık itibari ile hayata geçmesi ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün araç yükü azalacak. Buradaki yıllık yakıt tasarrufu çok çok önemli. Yılda 160 milyon liralık yakıt tasarrufu sağlayacağız.
Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 1.resim

 

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 2.resim

 

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 3.resimDev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 4.resim
Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 5.resim

 

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 6.resim

 

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 7.resim

 

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 8.resim

 

 
 
Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 10.resim

 

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 11.resim

 

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 12.resim 
Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 13.resim

 

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 14.resim

 

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 15.resim

Göztepe-Kazlıçeşme arasında süreyi 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek Avrasya Tüneli'nden ilk geçişi Avrupa'dan Asya Kıtası'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan makam otomobili ile gerçekleştirdi. Erdoğan'ın kullandığı makam otomobilinde yanında Başbakan Binali Yıldırım'ın bulunduğu görüldü.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 2.resim

AÇILIŞ ARALIK AYINDA
Yavuz Sultan Selim Köprüsü 26 Ağustos'ta hizmete açılırken, Boğaz'ın iki yakasını bu kez yer altında birleştiren Avrasya Tüneli'nin çalışmalarında da sona gelindi.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 3.resim

Yap-işlet-devret modeliyle Türk- Kore Ortak Girişimi ATAŞ sorumluluğunda, otomobiller için İstanbul Boğazı'nın altına yapılan 14.6 kilometrelik Avrasya Tüneli Projesi'nde çalışmalar 7/24 devam ediyor.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 4.resim

YER ALTINDA ÇALIŞMA

 
Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 5.resim

Proje kapsamında, Kazlıçeşme 'U Dönüş' yapısı tamamlanırken, Yenikapı ve Samatya alt geçitlerinin imalatı ve diğer yol işlerinde son aşamaya gelindi.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 6.resim

Sabah'ın haberine göre, Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem- Göztepe arasındaki bağlantı yollarına tünel istikametini gösteren tabelalar da yerleştirildi.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 7.resim

Yer üstünde olduğu gibi yeraltında da hummalı bir çalışma yürütülüyor. Avrasya Tüneli'nin asfalt çalışması tamamlandı.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 8.resim

Çalışmaların belirlenen takvime uygun olarak sürdüğü, açılışın ise 20 Aralık'ta yapılacağı belirtildi. 2011 yılında başlanan, 1 milyar 250 milyon dolarlık yatırımla İstanbul Boğazı'nın 106 metre altında yapılan Avrasya Tüneli'nden günde 100 bin aracın geçeceği öngörülüyor.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 9.resim

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 10.resim

Avrasya Tüneli'nde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde uygulanan Serbest Geçiş Sistemi yerine hali hazırda Boğaz Köprüsü'nde uygulanan şeritler arası ada barındıran gişe yapıları yapılacak.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 11.resim

Ücret toplama sadece otomatik sistemler üzerinden yapılacak olup trafik sıkışıklığına yol açabilecek nakit toplama olmayacak. Buna karşın OGS ve HGS kullanıcıları için farklı şeritler olmayacak, tüm şeritlerden geçiş yapılabilecek.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 12.resim

İŞTE DÜNDEN BUGÜNE AVRASYA TÜNELİ'NDEKİ GELİŞMELER

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 13.resim

Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul'un Anadolu ve Avrupa yakalarını denizin altından karayolu trafiği ile birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli Projesi'nde geri sayıma başladı.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 14.resim

Tünel inşaatı büyük ölçüde tamamlandı. Son hazırlıkların yapıldığı tünel, 20 Aralık'ta açılacak.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 15.resim

Proje otomobillerin ve minibüslerin geçeceği 2'şer şeritli ve iki katlı tünelden oluşuyor. Köprünün deniz altındaki en derin bölümü deniz seviyesinden 106 metre olurken, bu noktada tünel deniz tabanın 55 metre altından ilerliyor.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 16.resim

Tünel inşaatının büyük ölçüde tamamlanmasının ardından bağlantı yollarına hız verilirken,pek çok noktaya "Avrasya Tüneli" tabelaları konuldu ve açılışa kadar üzerleri kapatıldı.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 17.resim

Göztepe-Kazlıçeşme arasında hizmet verecek projenin toplam uzunluğu 14,5 kilometre. Bu uzunluğun 5.4 kilometrelik bölümü İstanbul boğazının altından geçiyor. Tünel Richter ölçeğine göre 9 şiddetinde bir depreme dayanacak güçte yapıldı.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 18.resim

BOĞAZIN 106 METRE ALTINDAN GEÇİYOR

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 19.resim

İstanbul'u trafiğini rahatlatması beklenen Türkiye'nin ilk denizaltından geçen tüneli, Avrasya tünelinde artık sona yaklaşılıyor. Deniz altında tünel inşaatı sürerken, karada devam eden bağlantı yollarlındaki çalışmada hummalı bir şekilde sürüyor.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 20.resim

Göztepe-Kazlıçeşme arasında hizmet verecek projenin toplam uzunluğu 14,5 iken bunun 5.4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altında inşa edildi. Proje otomobillerin ve minibüslerin geçeceği 2'şer şeritli ve iki katlı tünelden oluşuyor.

 
Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 21.resim

Köprünün deniz altındaki en derin bölümü deniz seviyesinden 106 metre olurken, bu noktada tünel deniz tabanın 55 metre altından ilerliyor.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 22.resim

BAĞLANTI YOLLARINDA HUMMALI ÇALIŞMA

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 23.resim

Tünel inşaatının 22 Ağustos 2016 tarihinde tamamlanmasının ardından bağlantı yolları ve buralarda yapılacak araç ve yayalar için yapılan alt ve üst geçiş çalışmalarına hız verildi.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 24.resim

Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri inşa edildi.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 25.resim

Pek çok noktada çalışmalar sona ererken en büyük kavşaklardan biri olan Yenikapı kavşağında çalışmalar sürüyor. Kaba inşaatları tamamlanan köprü ve alt geçitlerin ince işçiliklerinin yapımına devam ediliyor. Projenin bir çok yerinde ise "Avrasya Tüneli" tabelaları takıldı, ancak açılışa kadar üzerleri kapatıldı.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 26.resim

AVRASYA TÜNELİNİNDE GÜVENLİK ÜST DÜZEYDE

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 27.resim

Tünel'de operasyon merkezi 24 saat boyunca tünelin güvenli çalışması, trafiğin kesintiye uğramadan akması için çalışacak.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 28.resim

Her 600 metrede bir konumlanan emniyet şeritleri, alt ve üst katlar arasında geçişi sağlayan ve tünel boyunca uzanan acil tahliye sistemi ile güvenli bekleme alanları, anlık bilgi akışı için genel anons sistemi bulunacak.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 29.resim

Ayrıca tünelde her noktasından erişilebilen haberleşme ve ihbar sistemi, tünelin her noktasının 7x24 izlendiği kapalı Devre Televizyon sistemi ve olay algılama sistemleri, yangına dayanıklı yüzey kaplaması, tünelin her noktasından rahatça erişilen özel yangın söndürme sistemleri bulunuyor. Tünel fay hatlarına yakınlığı nedeniyle Richter ölçeğine göre 9 şiddetinde bir depreme dayanacak güçte yapıldı.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 30.resim

SADECE ARAÇLARA PARA ALINACAK

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 31.resim

1 milyar 245 milyon 121 bin 188 ABD Dolarlık projeyi tamamlayacak firmalar tüneli 24 yıl 5 ay boyunca işletecek. Projenin İstanbul'da trafiğin çok yoğun olduğu güzerga?hta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar indireceği belirtiliyor.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 32.resim

Tünelden araç geçiş ücretleri açılış yılında tek yönde otomobiller için 4 Dolar artı KDV, Minibüsler için ise 6 dolar artı KDV olacak. Sadece araç geçiş ücreti alınacak olan Avrasya Tüneli'nde yolucular için ödeme yapılmayacak.
Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 33.resim

Yüzde 89'u tamamlanan tünel, bittiğinde, kara tünelleriyle birlikte 5.4 kilometre olacak. Tünelin en derin noktası ise eksi 106.4 metre. Bu noktada tünel üstündeki örtü kalınlığı 55 metre, denizin en derin noktasında deniz tabanı derinliği ise 62 metre olacak.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 34.resim

Tünel tür afet senaryoları göz önünde bulundurularak tasarlandı. Tünel, ana Marmara fayında oluşabilecek 7.5 büyüklüğünde bir depreme göre inşa edilirken, Boğaz'ın altındaki sistem,İstanbul'da 500 yılda bir görülebilecek en büyük depremde bile hasarsız hizmete devam edebilecek, 2 bin 500 yılda bir meydana gelme olasılığı olan depremdeyse küçük bakımlarla hizmete açılabilecek.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 35.resim

Milliyet'in haberine göre Tünelde kaza ve patlama gibi acil durumlarda her 200 metrede bir sığınma odaları bulunacak. Tehlike anında odalara giren yolcular, gaz ve dumandan etkilenmeyerek tahliye merdivenleriyle alt ve üst bölümlere geçecek.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 36.resim

Havalandırma sistemindeki gelişmiş jet fanlar, içeriye sürekli temiz hava sağlayacak. Elektrik enerjisi hem Asya, hem de Avrupa yakasından sağlanacak. Her iki yakada da elektrik kesintisi yaşanırsa, devreye giren güçlü Jeneratör ve kesintisiz güç kaynağı sistemleri, aksama yaşanmamasını sağlayacak.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 37.resim

Avrasya Tüneli'nin tamamlanmasıyla 100 dakikayı bulan Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki seyahat süresi 15 dakikaya kadar inecek. Projede deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen 5.4 kilometrelik iki katlı tünelin deniz altındaki kısmı 3.34 kilometre uzunluğunda olacak. Projenin tamamı yani Kazlıçeşme ve Göztepe arasındaki mesafe ise 14.6 kilometre. Tünel için Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9.2 kilometrelik güzergahta ise yol genişletme ve çalışmaları, araç alt geçitleri ve yaya üst geçit çalışmaları devam ediyor.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 38.resim

Avrasya Tüneli, biri gidiş biri geliş olmak üzere iki katlı olarak inşa edildi. Yalnızca hafif araçların geçişi için tasarlanan tünelden, Otomobil ve minibüsler geçebilirken en fazla 2.80 m yükseklikteki araçlar yararlanabilecek. Ağır taşıtlar, motosiklet ve yayalar geçemeyecek.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 39.resim

Tünelde maksimum hız saatte 70 km olarak belirlenirken, geçiş ücretleri otomobil için 4 dolar+kdv, minibüsler için 6 dolar+kdv karşılığı Türk Lirası olacak. Tünelde her iki yönde de geçişler ücretli olacak, sürücüler tünel geçiş ücretini HGS ve OGS aracılığıyla ödeyebilecek. Ayrıca bir nakit gişesi bulunmayacak, araçtaki yolcular için ayrıca ödeme yapılmayacak.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 40.resim

Tünelde arıza yapan araçlar için her 600 metrede bir cep şeritleri bulunuyor. 7/24 kapalı devre kamera ve olay algılama sistemleriyle izlenecek tünelde, acil bir durumda hızla müdahale edilebilecek. Türkiye'de ilk kez bir tünelde tam LED aydınlatma kullanılacak.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 41.resim

Tünelde kademeli aydınlatma sistemi de uygulanacak. Böylece tünel giriş ve çıkışlarında sürücülerin tünele ve gün ışığına kolayca adapte olmaları sağlanacak. Radyo frekanslarından sürücüler bilgilendirilecek. Diğer tünellerden farkı ise alt ve üst bölümlerdeki araçlara farklı frekanslardan bilgilendirilme yapılacak olması.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 42.resim

Tünel uzunluğu (deniz altından): 3.34 km
Toplam tünel uzunluğu: 5.4 km
Güzergah uzunluğu: 14.6 km

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 43.resim

Yolculuk süresi: 15 dk
Maliyeti: 1.3 milyar $
Tüneldeki şerit sayısı: 2x2
Günlük araç geçiş sayısı: 120 bin

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 44.resim

Tüneldeki en derin nokta: -106.4 m
Tüneldeki hız sınırı (Saatte): 70 km
Tünelin iç çapı: 12.5 m
Tüneldeki eğim: % 5

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 45.resim

Anadolu ve Avrupa yakalarını denizin altından karayolu trafiği ile ilk kez bağlayacak olan Avrasya Tüneli Projesi'nin tamamlanmasına aylar kala çalışmalar havadan drone ile havadan görüntülendi.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 46.resim

Başbakan Binali Yıldırım'ın 20 Aralık'ta hizmete sunulacağını açıkladığı projedeki çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 47.resim

Proje kapsamında Kazlıçeşme'yi Avrasya Tüneli'ne bağlayacak olan yolların büyük ölçüde tamamlandığı havadan çekilen görüntülerle net bir şekilde görüldü.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 48.resim

Çalışmalar son hızla devam ederken Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasındaki bağlantı yollarına tünel istikametini gösteren tabelalar da yerleştirildi.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 49.resim

Sahil boyunca Avrasya Tüneli'ni birleştirecek olan bağlantı yolları genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitlerin oluşturulma çalışmalarının da devam ettiği görüntülendi.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 50.resim

Kazlıçeşme-Göztepe hattını birleştirmek için kurulan Avrasya Tüneli Projesi, yoğun trafiğin etkili olduğu şehir içinde yolculuk süresini önemli ölçüde azaltacak.

Dev projede ilk geçişi Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekleştirdi 51.resim

Asya ve Avrupa yakaları arasında araç ile 100 dakikaya varan ulaşım süresi 15 dakikaya kadar inecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.