Öne Çıkanlar kahramanmaraş haber başsavcı hadi salihoğlu aslan oteli haluk koç ankara

Bu haber kez okundu.

Aile Hukukunda Boşanma Davası

Boşanma Davası Çeşitleri

Aile hukukunun en spesifik en karmaşık davalarından birisi boşanma davalarıdır. Boşanma davalarının kendine özgü prosedürleri usul ve esas bakımından farklılık içerir. Boşanma davaları ne yazık ki ülkemizde mahkemelerde çok fazla dosya yükü olan davaların başında gelir.

Boşanma davalarında görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Yetkili mahkeme ise tarafların ikametgahlarının bulunduğu yer yetkili mahkemesidir. Görev ve yetki bakımından düzenlenen usul kuraları Hukuk Muhakemeleri Kanununda yer almaktadır.

Boşanma davaları taraflar açısından hassas içerikli davalardandır. Çünkü tarafların özel hayatlarında yaşamış oldukları üzüntüler, duygusallıklar ve manevi açıdan yıpranış bu davaların en temel konularındandır. Gerek televizyon medyasına gerekse sosyal medyaya yansıyan haberlerden de anlaşılacağı üzere birtakım şiddet içerikli olaylar ülke gündemine düşmektedir. En iyi boşanma avukatı

Boşanma davalarının basit bir şekilde anlatacak olursak 2 çeşit boşanma davası vardır. Birincisi çekişmeli boşanma davası, ikincisi ise anlaşmalı boşanma davasıdır. 

Şanlıurfa Boşanma Avukatı İle Çekişmeli Boşanma Davası Hakkında

Çekişmeli boşanma davası boşanma sebeplerinden genel ve özel sebeplere dayanılarak açılmaktadır. Daha çok genel sebeplere dayanılarak açılan boşanma davası evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle açılan boşanma davasıdır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle açılan boşanma davalarında taraflar iddialarını ispat edecek vakıa ve delillere başvurmak zorundadırlar. Kusurlu olan tarafın karşı taraf olduğunu iddia eden taraf, bu iddiasını ispat etmek için geçerli ve hukuki dayanağı olan doneleri mahkemeye sunmalıdır. Çünkü mahkeme taraflardaki kusur oranını gözeterek davayı karara bağlamaktadır.

Çekişmeli boşanma davaları süre olarak uzun bir sürede sonuçlanan davalardan olduğu için bir avukatın hukuki bilgisinden ve yardımından faydalanarak hukuki sorunu çözmenin bu aşamada daha faydalı olacağı kanaatindeyiz. www.agahhukuk.com web adresimizi ziyaret ederek iletişim numaramızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Boşanma Avukatının Anlaşmalı Boşanma Davasındaki Görevi

Anlaşmalı boşanma davalarında ise taraflar protokol hazırlayarak bu protokol çerçevesinde boşanmayı mahkemeden istemektedir. Anlaşmalı boşanma davaları usul ekonomisi açısından bakıldığında daha kısa sürede sonuçlanan ve karara bağlanan dava olduğu için çok tercih edilmektedir. Düzenlenen protokolde ana başlıklar şöyle olmalıdır; Taraflar, velayet, mal paylaşımı ve mal rejimi, nafaka, ziynet eşyaları ve kişisel eşyalar vb.

Anlaşmalı boşanma davalarında hazırlanan protokolün içeriği kapsam ve alan bakımından aile avukatı, boşanma avukatı olmak üzere uzmanlık alanı bu yönde olan meslektaşların kapsamına girmektedir. Bundan dolayı biz agah hukuk olarak boşanma avukatı olarak görevimizi icra ederken müvekkillere en faydalı ve en pratik çözümler sunmaktayız. agah hukuk web adresimizi ziyaret ederek hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.