Öne Çıkanlar hızlı ve öfkeli 7 izle miraç kandili namazı hırsızlık iPhone 6 kırmızı ekran sorunu i bedelli askerlik başvuru süresi

Bu haber kez okundu.

İş Sağlığı ve Güvenliği
 İş sağlığı ve güvenliği konusu, günümüzde sıklıkla gündeme gelmektedir. Meslek hastalıkları ve iş kazası riskinin oluşmasına karşı tedbirler alınır ve bu bağlamda gerekli koşullar yerine getirilir. İş güvenliği uzmanı her iş yerinde bulunması gereken kişilerdendir. İşverenler bu uzmanları firmalarında bulundurmak zorundadırlar. Aksi takdirde cezai yaptırımlar mevcuttur. 6331 Yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’na göre işverenler, firmalarında güvenliği uzman personel bulundurmak zorundadır. Aksi takdirde çalıştırmadığı her ay için 5140 lira para cezasına çarptırılacaktır.

OSGB Faaliyetleri

Ortak Sağlık Güvenlik Birimi OSGB işyerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri vermek üzere kurulur. Bu bağlamda da gerekli donanım ve personeli bünyesinde bulunduran bu birimler, Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş özel kuruluşlardır. 4587 sayılı İş Kanun’u gereği işyerleri iş güvenliği uzmanı bulundurmak zorundadırlar. İşverenler, bu uzmanları kendi firmalarında da çalıştırabilirler ya da 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na göre yetkili firmalardan bu hizmeti alabilirler.

İstanbul OSGB

Özellikle büyük şehirlerde ve sanayi şehirlerinde artan firma sayısına paralel olarak iş sağlığı ve güvenliği konusu daha sık gündeme gelmektedir. İstanbul OSGB de bu birimlerden biridir. Firmalar bu uzmanları kullanarak kendilerine ve işçilerine güvenilir bir çalışma ortamı sağlayabilirler. Bu kapsamda bu firmalardaki uzmanlar firmalara risk analizi, iş sağlığı ve iş güvenliği hakkında eğitimler vermektedir. İş sağlığı konusuna biraz göz atmak gerekirse bu birimler firmalara, iş sağlığı konusunda danışmanlık yapar. Çalışanlara, genel sağlık konularında eğitim vererek, bilinçlenmesini sağlarlar, işin devamlılığı konusundaki ergonomik ve psikososyal riskleri değerlendirir, iş ve işçinin uyumunu kolaylaştırmaya çalışır. Bunun dışında bu firmalar, işyerinde gözetim ve denetim sistemleri konusunda çalışmalar yaparlar. Risk değerlendirme çalışmaları yaparak olası tehlikeleri belirlerler. İşyerindeki hijyen şartlarını kontrol ederler ve yıllık çalışma planları hazırlarlar. İş güvenliği konusunda da çeşitli talimatlar hazırlanır. Parlayıcı, yanıcı ve patlayıcı maddelerle çalışma ve depolama şartları belirlenir. Bunların dışında yine yıllık planlar hazırlanır, kimyasal maddelerle çalışma şartları belirlenir. Kişisel koruyucu donanım riskleri değerlendirilir. Elektrik güvenliği ile ilgili çalışmalar tamamlanır.

Kaynak: http://www.kadimosgb.com/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.