Bu haber kez okundu.

Almanya Aile birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Aile Birleşimi Vizesi

Almanya Aile Birleşimi vizesi, Almanya'da oturma veya çalışma izni olan, fakat Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen vatandaşların, aile üyelerini Almanya'ya getirmelerine izin veren bir vize türüdür. Bu uygulamaya “aile birleşimi” adı verilmektedir. Yurtdışındaki aile üyelerinin, Almanya’ya girebilmek için vizeye ve sürekli kalabilmek içinse oturma iznine ihtiyaçları vardır. Aile birleşimi, eş (resmi olarak kayıtlı eş) ve reşit olmayan çocuklarla sınırlıdır. Bu da evliliği resmi nikâhla kanıtlanamayan bireylerin, aile birleşimi vizesine başvuramayacağı anlamına geliyor. Bununla birlikte, Alman yönetmeliklerine göre, 2020'de yalnızca çok sınırlı ve istisnai durumlarda diğer aile üyelerini (örneğin amca, teyze vb.) Almanya’ya getirmek mümkündür.

Aile Evlilik Vizesi Şartları

Almanya’da yürürlüğe giren yeni yasa uyarınca, Almanya evlilik vizesi şartları çeşitlilik göstermektedir. Öncelikle, yurt dışından Almanya’ya göç edecek aile üyelerinin, sürekli ikamet ettiği ülkedeki Alman Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine Almanya vize başvurusu yapması gerekir. Bu noktada önemli olan, alelade bir turist vizesi için değil, daha ziyade kalış amacına uygun olarak, uzun süreli (ulusal vize) bir vizeye başvuruda bulunulmasıdır. Ayrıca,  Almanya'ya göç etmek isteyen aile ferdinin geçerli bir pasaportunun olması ve kişinin kimliğinin açıkça belirtilmesi gerekmektedir. Almanya’da ikamet eden bireyin, yeni gelecek aile üyelerini desteklemek için yeterli gelire de sahip olması gerekir, çünkü bu gibi durumlarda sosyal destek sağlanmamaktadır. Son olarak, Almanya'ya göç edecek olan aile bireylerinin yaşadıkları ülkedeki sicil kayıtlarının temiz olması, herhangi bir suç işlememiş olmaları ve Almanya'daki kamu güvenliğini ve düzenini tehlikeye atmamaları gerekmektedir.

Almanya Aile Birleşimi İçin İstenen Evraklar

Almanya aile birleşimi için gerekli evraklar da başvuru sahibinin bulunduğu ülkeye ve finansal durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Göç edecek aile üyeleri, ilk önce başvuru formunu eksiksiz bir şekilde ve Almanca doldurmalıdır. Diğer gerekli belgelerse; pasaport (çocuklar için "çocuk pasaportu"), geçerli bir göçmenlik vizesi, çocuğun doğum belgesi, Almanca dil yetkinliğini kanıtlayacak bir belge veya bir dil okuluna kayıtlanma belgesi, okul çağındaki çocuklar için okul belgesi, sağlık sigortası ve biyometrik pasaport fotoğrafı. Bununla birlikte, her bir başvurunun, Alman yetkili kurumları ve mercileri tarafından büyük bir titizlikle yakından incelendiği ve başvuru sahibinin durumuna bağlı olarak ek belgeler gerekebileceği de dikkate alınmalıdır. Güncel tüm evrak listesi için 0850 241 1868’i arayınız.

Aile Birleşimi Vizesi Dil Şartları

Almanya Devleti, Aile Birleşimi Vizesi için dil şartı koymuştur. Aile Birleşimi Vizesi için başvurup Almanya'ya göç edecek ve aileye katılacak şahsın Almanca dilinde, en azından basit bir şekilde iletişim kurabilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, Almanya'da aile birleşimi için başvuracak bireylerin, A1 seviyesinde dil sertifikasına sahip olmaları gerekmektedir. Söz konusu yabancı dil sertifikası, Alman Konsolosluğu veya Alman Büyükelçiliği tarafından kabul edilen Goethe Enstitüsü sınavlarına katılarak alınmalıdır. Alman Konsolosluğundaki yetkililer, çeşitli kurumların düzenlediği farklı sertifika programlarını kabul etmeyeceklerdir. Ayrıca, başvuru sırasında, başvuru sahibi orijinal belgeyi sunmalıdır, aksi takdirde konsolosluk yetkilileri vize başvurunuzu reddedebilir veya vizeye başvuru sürecinin ardındaki bekleme süresi uzayabilir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi kaç günde  çıkar?  

Almanya Aile Birleşimi Vizesi kaç günde çıkar? Başvuru sahiplerinin sık sık sorduğu sorulardan biri de budur, fakat bu sorunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Başvuru sahibinin bekleyeceği süre, başvuru yapılan konsolosluğun yoğunluğa ve tatil döneminde olup olmamasına göre farklılık gösterebilir. Normal şartlar altında, aile birleşimi başvurusunun sonuçlanması yaklaşık olarak 3 ay sürer. Yine de Alman Konsoloslukları 3 ay içerisinde bilgi vermeme hakkına sahiptir. Zira başvurunun incelenmesi, ibraz edilen belgelerin kontrollerinin yapılması ve başvurunun gerekli şartları yerine getirip getirmediğinin tespit edilmesi daha uzun süre alabilir.

İşlemlerin hızlı ve reddedilmeden yürümesi için başvurular Almanya Konsolosluğu ile akredite çalışan acenteler üzerinden yapılabilir. 2020 yılı itibariyle vizem.net aile birleşimi vizelerinde en yüksek onay oranına sahip TURSAB akredite acentedir.

Aile Birleşimi Almanya Vizesi Bekleyenler Alanlar ve Yorumları

2020 yılı itibariyle Covid-19 sebebiyle Nisan 2020 ‘de Türkiye’den yapılacak aile birleşimi vizeleri beklemeye alınmıştır. Bu tarihe kadar vize alanlar vize tarihi bitmeden Almanya’ya giriş yapmakla yükümlüdür. Eğer giriş yapılamaz ise vize başvuru süreci en baştan yapılmalıdır.  Aile birleşimi Almanya Konsolosluklarının ne zaman tekrar açılacağına bağlı olarak değişmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Yeni Yasa

Mart 2020 de Aile birleşimi vizesi yeni yasası tekrardan düzenlenmiştir. Almanya’ya gelecek eş için temel Almanca dil bilgisi istenirken yeni yasa ile bu kaldırılmıştır. Ancak Covid-19 salgını sebebiyle Türkiye’den gelecek eşler için 14 günlük karantina uygulanmaktadır. Yasalar, konsolosluk başvuruları ve Covid-19 önlemleri için için güncel durumu öğrenmek için arayınız.  

0216 705 55 86

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.