Öne Çıkanlar Halid el- Fadıl Kuveyt JMMC Kuveyt Petrol Bakanı güncel

Bu haber kez okundu.

İcra Dairesinde Taksitlendirme

İcra borcu taksitlendirme için, borçlu olan kişi alacaklı olan kişinin satış talebinden önce borcunu eşit taksitlerle ödeyeceğini bildirir ve ilk taksiti de hemen verirse icra muamelesi durdurulacaktır. Ancak borçlunun ciddi bir miktar icrada yer alan malı haczedilmiş olması halinde ve her taksitin borcun dörtte birinden az olmaması halinde aydan aya vermesi ve 3 aydan fazla bir müddet geçmemesi gerekiyor. Bu bakımdan borçlu ve alacaklının borç taksitlendirme işlemi için icra dairesinde yapılması gereken sözleşme ya da işlemler için bazı şartlar bulunuyor. Ancak sözleşme ya da sözleşmelerin tam süresinin 10 yılı geçmesi durumunda, aşmış olduğu tarih ele alınarak süreler kaldığı yerden devam eder. Bu hükümler kapsamında icra dairesinde borçlu olan kişi, alacaklıya olan borcunu eşit bir şekilde taksitler halinde ödeyebilir.

Yani; Alacaklı ve borçlu icra dairesine birlikte giderlerse; borcun taksitle ödenmesi anlaşması icra tutanağına yazılır ve tutanağın altına borçlu, alacaklı ve icra müdürü imza atarlar. Alacaklı borçlu ile birlikte icra dairesine gelmemişse borçlu tarafından yapılan taksitle ödeme teklifi, icra dairesi tarafından alacaklıya bildirilir. Alacaklı, borçlunun taksitlendirme teklifini kabul ettiğini icra dairesine bildirdiği takdirde, icra dairesi de bunu borçluya gönderir. Ve böylece taksitle ödeme anlaşması yapılmış olur. Taksitlendirme anlaşmasında taksitlerin miktarını ve ödeme zamanlarını, borçlu ve alacaklı birlikte serbestçe kararlaştırabilirler.

Taksitlendirme dilekçesi:

T.C.

………………………………….

.....…... İCRA MÜDÜRLÜĞÜ

0000/000000E

Müvekkilim ……………… yukarda esas numarası verilen takip dosyasının borçlusudur. Müvekkilim hakkındaki icra takibi kesinleşmiş olup henüz mallarına haciz konulmamıştır.

Ancak, müvekkilim İİK. m. 111 hükmüne göre toplam ……………… (………….) TL.- tutarındaki borcunu ….. eşit taksitte ve her ayın ….. günü ödeyecektir. İlk taksit olan ……………… (……………….) TL.-’yi İcra Dairesi veznesine yatırmış bulunmaktadır.

Müvekkilim ……………………’in borcunu taksitle ödeyebilmesi için gereğinin yapılarak taksit önerisinin karşı taraf olan alacaklıya bildirilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. ..../..../......

ALACAKLI VEKİLİ

Kaynak: parafikir.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.