Öne Çıkanlar güncel Maduro abd şirket manisa büyükşehir belediyesi sarah jessica parker

Bu haber kez okundu.

LOJİSTİK SEKÖTÜRÜNÜ İLERLERMESİNDE ETİKETLEMENİN YERİ

Ülkemizde lojistik sektöründe çekirdekten başlayan firmalar 1970 yıllarda ambarcılıkla uğraşıyorlardı. Ambarcılık Türkiye’nin üretim merkezi olan İstanbul’un sanayi sitelerinde, sebest bölgelerinde üretilen ürünlerin ambar firmaları ile Anadolu’nun çeşitli bölgelerine gönderiliyor. 1978 Yılında nakliyecilerin örgütlenmesi ve daha iyi hizmet vermek ve maliyetlerin düşürülmesi amacıyla Zeytinburnu ambarcılar sitesi kuruldu. Artık İstanbul’dan ve Avrupa dan ithal edilen ürünler tek bir noktadan anadolu’ya sevk edilmeye başladı.

Ülkemizde bulunan siyesiler de ülkemizin özellik le kalkınmada geri kalmış bölgelerin gelişmesi ve göç akışını biraz olsun yavaşlatmak amacıyla Anadolu , doğu ve güneydoğu bölgelerinin alt yapı yol çalışmasına önem vermeye başladılar.

Yolun olmadığı bir bölgede gelişmenin olmayacağı aşikardı ki sisyasiler  “ Yol medeniyettir “ sözünü dillerinden düşürmüyorlardı. Siyasi partiler seçim sloganlarıda yaptıkları-yapacakları alt yapı yol çalışmalarını sürekli zikretmeye başladılar.

Ülkemizde yolu olmayan bölgelerde yol yapılması, ve bozuk yolları ıslah edilmesi ile nakliye sektörünün önün fazlasıyla açmıştı.

Artık nakliyecinin maliyeti önemli ölçüde azalmış ve bu nakliye fiyatlarına da yansımıştı. Ülkemizde işlenmiş ve işlenmemiş ürünlerin sevk edilmesi daha kolay hale gelmiş bu da Anadolu da yeni girişimlerin fabrikaların kurulmasını sağlamıştır.

Gelişen ekonomi ile nakliyecilikte payını fazlasıyla almış istanbul’dan tek bir noktaya sevk yapan firmalar artık 2 , 3 bölgeye sevkiyat gerçekleştirmeye başladır.

Ambarcılık da başarıyı sağlayan işini özveri ile yapan , sevk etmek için aldığı ürünleri zamanında teslimatını yapana firmalar bir noktadan sonra kapasitenin yetmemesinden sonra dolu bardağın sürekli taşması gibi ilerleme sağlayamadılar.

Ambarcılık’dan sınıf atlamak bir üst sınıfa lojistik sektörüne tam anlamıyla geçebilmek için teknolojiden faydalanmak yeni şeyler düşünmek gerekiyordu ki bunu başaran firmalar deneyimlerin de kullanarak ülkemizde Ülkemizdeki başlıca lojistik firmalarını oluşturdular.

Ambarclık da en büyük sıkıntı malları geç teslim edilmesi ve yanlış bölgelere sevk edilmesi idi. Yönetici konumundaki insanlar masaisinin büyük bir kısmını malların doğru bölgelere sevk edilmesi için harcıyorlardı. Teknolojinin ve çağın nimetlerinden faydalanmak isteyen rakiplerine göre bir adım önde olmak isteyen firmaları barkod lama etiketleme sistemine geçtiler buda firmaların büyümesi yolunda ilk adımı attılar.

Ambara sevk edilmek üzere gelen ürünler artık girişinden itibaren müşteriye teslim edilene kadar olan süreçte elektronik ortamda takip edilmesi mümkündü. Böylece kayıp ve yanlış bölgeye sevk edilen ürünler asgari seviyeye inmiş böyle bir olumsuzluk olsa bile bunu müşteriye hissettirmeden nokta atışlarla çözümü gerçekleştirme mümkündü.

Müşteriden toplanan ürünler ambara girişinden itibaren etiketlenerek araçlara yüklenmeye başladı. Etiket de yazılan bilgier gönderici, Alıcı, ürün sayısı, kg , desi gibi olması gereken tüm bilgiler mevcuttu.

Ürünler etiketleniyor otomasyon sistemi ile önce etiketler okutuluyor sonra hangi araca atılacaksa araç okutuluyor bu sayede hangi ürünü hangi araca atıldığı hangi gün yüklendiği hangi bölgede araçtan indirildiği ve teslimatın ne aşamada olduğu dijital ortamda takip ediliyordu. Buda firmalar için büyük bir iş yoğunluğunda azalma, müşteri memnuniyetinin artırılması , müşteriye güven verilmesi ve markalaşma sürecinde ilk adımın atılması anlamına gelmekteydi.

Ambarcılık sektöründeki firmalar , yanlış bölgelere sevk edilen ve kayıp ürünleri ile uğraşmak yerine firmalarını nasıl daha iyi bir hale getireceğini yeni müşteriler nasıl kazanacağı, büyüme üzerine yoğunlaşmaya başladılar.

Lojistik merkezine sevk edilmek üzere gelen ürünlerin etiketlenmesi için genelde iki çeşit etiket kullanılması ekonomik olmuştur. Termal etiket yada kuşe etiket her ikisi de barkod etiketi dir.

Termal etiket kullanan firmalar daha etiketlemede pratik olmayı seçmiş , kuşe etiket kullanan firmalar ise dış etkenlere karşı dayanıklı bir etiket kullanmak istediler.

Her iki barkod etiket türü de ambacılıkta koli etiketi olarak bilinir ve ambarcının işini görür.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.