Öne Çıkanlar haber fenerbahçe Erdoğan mardin fenerbahçe süper lig

Bu haber kez okundu.

Metabolik sendrom nedir?

Metabolik hastalık (vücuttaki hormonlar ve diğer kimyasallar birlikte düzgün çalışmadığında ortaya çıkmaktadır) ile karıştırılmamak için metabolik sendrom, çocukları kalp hastalığı ve tip 2 diyabet yolunda tutan bir risk faktörü grubunu tanımlamaktadır.

Metabolik sendromlu çocuklar şu risk faktörlerinden en az üçüne sahiptir:

• aşırı karın yağı

• yüksek tansiyon (hipertansiyon)

• kolestrol ve trigliseritleri de içeren kan yağlarının anormal seviyeleri (lipidler)

• hiperglisemi (yüksek kan şekeri)

Bu, ebeveynlerin bilmeleri gereken bir şey; özellikle, çocuklarının metabolik sendrom geliştirme riskini ya da bunun neden olduğu risk faktörlerini azaltmak için adımlar atabildikleri için.

Nedenler

Kalp hastalığı ve tip 2 diyabetin öncülü olduğu için metabolik sendrom (aynı zamanda dismetabolik sendrom veya X sendromu olarak da adlandırılır) bu hastalıklara neden olan aynı problemlerle ortaya çıkar. Bu nedenle, kalorisi yüksek, besin maddeleri bakımından düşük ve fast food ve şekerli içecek tüketen diyetler çocukları risk altına sokabilir. Günün çoğuna video oyunları oynatmak veya bilgisayarın önünde oturmak ve yeterli (veya herhangi) bir egzersiz yapmamak da, bir çocuğun obezite, yüksek LDL ("kötü") kolesterol, hipertansiyon ve yüksek kan gibi faktörleri geliştirme şansını artırabilir metabolik sendromu tanımlayan şeker.

Durumun gelişme riski ergenlik döneminde en yüksek seviyede gözükmektedir. Bunun nedeni vücut yağı, kan basıncının ve lipidlerin hepsinin ergenlikteki birçok değişikliği getiren hormonlardan etkilenmesi olabilir. Ailenizin kalp hastalığı veya şeker hastalığı öyküsü olan çocuklar metabolik sendrom için daha fazla risk altındadır. Ancak, hayatta birçok şey olduğu gibi, bir çocuğun benimsediği yaşam tarzı alışkanlıkları şeyleri bir yönde de itebilir. Bu nedenle, aktif, uyum sağlayan ve bir sürü meyve ve sebze yiyen çocuklar metabolik sendrom geliştirme şanslarını - yakın bir akrabanız zaten var olsa bile - azaltabilir.

Etkileri

Metabolik sendromun kendisinde genellikle erken dönemde belirgin bir belirti yoktur. Ancak, risk faktörleri çok uzun süre kartopuya bırakıldığında, vücutta büyük değişiklikler ortaya çıkmaya başlayabilir:

• Damar sertliği. Bu, kolesterol sertleşir ve arter duvarlarında birikmeye başlar ve yüksek tansiyon, kalp krizi ve felce yol açabilecek tıkanıklıklara neden olduğunda olur.

• Kötü böbrek fonksiyonu. Böbrekler toksinleri kandaki filtrasyona daha az muktedir kılar ve bu da yüksek tansiyon, kalp krizi veya inme riskini artırabilir.

• İnsülin direnci. Bu, vücudun hücreleri insüline (şekerin kandaki düzenlenmesine yardımcı olan hormona) tepki vermediğinde ortaya çıkar ve yüksek kan şekeri seviyelerine ve şeker hastalığına neden olabilir.

• Polikistik yumurtalık sendromu. İnsülin direnci ile ilişkili olduğu düşünülen bu bozukluk, adet kanamaları, aşırı kıl büyümesi, akne ve doğurganlık sorunlarına yol açabilen yumurtalıklar tarafından ekstra erkek hormonlarının salınmasını gerektirir. Ayrıca obezite, hipertansiyon ve - uzun vadede diyabet, kalp rahatsızlığı ve kanser için artmış bir risk ile ilişkilidir.

• Akantozis nigricans. Boyun çevresindeki kalın, karanlık, kadife benzeri cilt lekelerine, koltuk altı, kasık, parmaklar ve ayak parmakları arasında veya dirsekler ve dizlerde görülen bir cilt bozukluğu.

Metabolik Sendrom Teşhisi

Metabolik sendrom tanısı için bir çocuğun dört risk faktöründen en az üç tanesinin olması gerekir. Gençlerde en sık görülen risk faktörleri hipertansiyon ve yüksek LDL kolesterolüdür. Bununla birlikte, yalnızca bir risk faktörü mevcut olduğunda bile, bir doktor diğerlerini muhtemelen kontrol edecektir. Bir çocuğun kilolu olması, tip 2 diyabetli bir aile üyesi olması veya akantozis nigrikalı olması özellikle geçerlidir.

Vücut kütle indeksi (VKİ) ve bel ölçümü. Birisinin VKİ'sini hesaplayarak ve ortada ekstra ağırlık kontrolü yaparak, doktorlar bu sorunların sağlık üzerinde olumsuz bir etki yaratabilecek olup olmadıklarına karar verebilirler. Bir çocuğun yaşı ve cinsiyeti için yüzde 90'ın üzerinde veya üzerinde bir bel ölçümü, bir risk faktörü olarak düşünülür.

Kan basıncı. Kan basıncı, kanın kalp pompaları gibi kan damarı duvarlarına karşı uyguladığı kuvvettir. Bu kuvvet, bir çocuğun yaşı ve cinsiyeti için yüzde 90'ın üzerinde veya üzerinde olduğunda, bir risk faktörü olarak düşünülür.

Dahil olmak üzere kan testleri:

Lipit profili. Bu test kandaki yağ seviyelerini ölçer. Düşük seviyeli iyi kolesterol (HDL) ve yüksek seviyeli kötü kolesterol (LDL) veya trigliseridlerin olması bir risk faktörü olarak düşünülür.

Açlık glikozu. Açlık kan şekeri testi 8 saatlik hızlı sonra kandaki glikoz miktarını ölçer. Birkaç saatlik yemek yemeden sonra, sağlıklı bir kişinin kan şekeri seviyesi belirli bir seviyeden yüksek olmamalıdır. Bundan daha yüksek bir glikoz seviyesi bir risk faktörü olabilir.

İnsülin. Bazı durumlarda insülin direnci kontrolünün bir parçası olarak bir kan insülini testi yapılabilir.

Çocuklarda ve gençlerde metabolik sendrom teşhisi, hareket eden bir hedefi vurmaya çalışmak gibi biraz olabilir. Bunun nedeni, çocukların bedenleri değiştikçe ve büyüdükçe, bu testlerin çoğunun kesme sayılarını da değiştiriyor. Bu bilgilerin bazılarını standartlaştırmak için doktorlar, bir çocuğun sayılarının yaşına, cinsiyetine, ağırlığına ve yüksekliğine göre nerede düştüğünü çizmek için özel grafikler (büyüme çizelgeleri gibi çok fazla) kullanır. Bu ayrıca çocuğun zaman içindeki ilerlemesini takip etmelerinde yardımcı olur.

Risk Faktörlerini İyileştirme

Çocuğunuza metabolik sendrom tanısı konursa, mutlaka kalp rahatsızlığı veya diyabet geliştireceği anlamına gelmez, ancak özellikle risk faktörleri iyileştirilmez veya ortadan kaldırılırsa şans artar. Bazı çocuklar için ciddi bir hastalık riskini azaltmak için bir yaşam tarzı değişikliği yapılabilir. Bir doktor öneride bulunabilir:

Fazla kiloları verme. Çocuğunuz aşırı kiloluysa, kilo kaybı orta düzeyde olsa bile, kan basıncında, kan lipid düzeylerinde ve vücudun insülini kullanma yeteneğinde büyük ilerlemelere neden olabilir.

Daha fazla alıştırma yapmak. Her gün bir ekranın önünde geçirilen saatlerden yalnızca birini alarak ve kan akışını sağlayan bir şey üzerine harcayarak, çocuklar kan basıncını, kolesterolünü ve insülinin etkilerine karşı duyarlılığı dramatik biçimde artırabilir.

Dikkatle yemek. Besinleri yakıt olarak görmeyi öğrenen ve duygusal tazminat olarak değil öğrenen bir çocuk öğle yemeğinde daha iyi seçimler yapmaya başlayabilir - örneğin basit karbonhidratlar yerine kompleks seçme (beyaz ekmek yerine bütün tahıl ve beyaz yerine kahverengi pirinç); daha çok fasulye, meyve ve sebze ile lif alımını arttırmak; zeytinyağı ve fıstık gibi "sağlıklı" yağların seçilmesi; ve çok fazla boş kaloriyi soda ve tatlılardan kaçınarak.

Lif takviyeleri. Çocuğunuz gıdaya yetecek miktarda lif alamıyorsa, kandaki LDL kolestrol miktarını azaltmak için bir lif takviyesi ilave bir destek sağlayabilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri yeterli olmadığında, bir çocuğa bireysel risk faktörlerini tedavi etmek için ilaç reçetesi verilebilir. Bu nedenle, yüksek tansiyonlu çocuklar antihipertansif ilaçlara konabilir. Yüksek LDL kolestrollü diğerleri, statinler veya diğer lipid düşürücü ilaçlar reçete edilebilir. Diyabet gelişmesinin eşiğinde olan yüksek kan şekeri olan çocuklara insülin direncini azaltmak için ilaç verilebilir.

Kilo kaybı için yapılan bariatrik ameliyatlar morbid obezite olan veya obez olan ve kalp hastalığı veya şeker hastalığı geliştiren bazı gençler, prosedür için aday olabilir.

Kaynak: http://www.drerolvural.com/metabolik-sendrom-tedavisi/

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.