Öne Çıkanlar hdp borsa istanbul dip dalga alaattin çakıcı güncel

Bu haber kez okundu.

Kronik Böbrek Hastalığı Nasıl Önlenir

En önemli hayati organlarımızdan biri de böbreklerdir. Hepimizin 2 adet böbreği vardır. Bunlar fasulyeye benzer şeklindedir ve her biri yaklaşık olarak yumruk büyüklüğündedir.

Omurganın her iki yanında, sırtınızın ortasına yakın bir alanda bulunan böbrekler; öyle sanıldığı gibi sadece idrar üretiminden sorumlu değildirler. Aslında böbrekler düşündüğünüzden çok daha fazla hayati derecede önem arz eden görevi yerine getirmektedir.

Böbrekler, evet  idrar üretir ve idrar yoluyla atılımını sağlar. Ancak bir çok süzme işleri de böbreklerden sorulur. Mesela Metabolik süreçlerden kaynaklanan fazla su ve toksinler de yine böbreklerle dışarı atılabilir. Yüksek tansiyon hastalarının bir çoğunda böbrek sorunları baş gösterir ya da böbrekler nedeni ile yüksek tansiyon meydana gelir.

Bütün vücuda zarar veren toksinler de idrar ile birlikte adeta bir filtreden geçiyormuş gibi vücuttan atılır. Tüm bunlara Ek olarak kandaki fazla asiditeyi önlemek yine böbreklerin görevidir. Bunun  için asit baz dengesi böbrekler tarafından düzenlenir. Böbreklerin ayrıca hormon üretmek ve bu sayede kan basıncını düzenlemek gibi önemli bir fonksiyonu daha vardır. Böbreklerde üretilen eritropoietin bir nevi hormondur ve bu hormon/ hormonlar kemik iliğindeki kan hücrelerinin üretiminden sorumludurlar. Böbrekler aynı zamanda kandaki kalsiyum miktarını ve D vitamini üretiminde de etki sahibidirler. Bu vitamin kemiklerin stabilitesini sağlamaya yardımcı olan mineralizasyon için gereklidir. Böbrekler, fazla vücut suyunu ve atık ürünlerini günün 24 saati hiç durmadan ve dinlenmeden vücuttan uzaklaştırır. Bu nedenle böbreklere çok fazla iş düşmektedir.Sağlıklı böbrekler, kanı günde yaklaşık 300 kez temizlemek gibi yoğun bir iş yaparlar. Yani biraz rakamsal olarak ifade edersek; böbreklerinizden her gün ortalama 1.500 litre kanın geçişi demek oluyor. Sadece bu bilgi bile böbreklerin ne kadar da önemli olduğunu ortaya koyuyor.

KRONİK BÖBREK HASTALIĞI NEDEN OLUR

Kronik böbrek hastalığı böbreklerin yavaş yavaş işlevini kaybetmeye başladığı anlamına geliyor. Bu süreç uzun soluklu ve genellikle yavaş bir süreçtir. Hasta olarak Başlangıçta kronik böbrek hastalığınızın farkında olmayabilirsiniz. Erken belirtiler göze çarpmaz. Bu da hastalığın ne kadar sinsi olduğunu gösterir ve bu yüzden belirtileri fark etmeyebilirsiniz.Böbrek yetmezliği tanısı genellikle kreatinin ve glomerüler filtrasyon hızını ölçen çok gelişmiş ve çeşitli kan testleri ile yapılır. Kan testi, dakika başına ( 60saniyede bir ) glomerüllerden ne kadar kan geçtiğini değerlendirir yani bir nevi debiyi; birim zamanda kan akışını ölçerler.. Glomerüller, atıkları kandan uzaklaştıran minik filtreler olması nedeni ile bu filtreler vücuda temiz kan geçişinden sorumludur. Kronik böbrek hastalığı kaç aşamada sınıflandırılır şeklinde bir soruya cevap olarak 5 aşamada sınıflandırılır diyebiliriz. Hastalığın normal böbrek fonksiyonun kötüleşmesinden - Kronik Böbrek Yetmezliğine yani son aşamaya geçişi yıllar alabilir. Kronik tipi örneğin diyabet, yüksek kan basıncı çeşitli böbrek doku enfeksiyonları ve uzun dönemde böbrek fonksiyonunu azaltan bazı ilaçların yan etkileri nedeni ile böbrek; kendi fonksiyonlarını icra edemeyecek hale gelebilir. İşte bu noktada erken teşhis çok önem arz eder, zira böbreklerin hasarı bazen geri döndürülemez olursa, kişi ölür.


KRONİK BÖBREK HASTALIĞI BELİRTİLERİ

Kronik böbrek hastalığının uyarı işaretleri ve belirtileri daima belirgin olmadığından Birçok hasta farkında olmadan kronik böbrek hastalığına sahip olabilir.

  • Düşük idrar üretiminin olması
  • ellerde, yüzde ve bacaklarda şişkinlik
  • Nefes darlığı oluşması
  • Uykuda sorunlar
  • İştah kaybı,  midede bulantı-kusma
  • Yüksek tansiyon
  • Üşüme ve yorgunluk hissi

Gibi belirtiler  Kronik böbrek hastalığı belirtileridir bu belirtileri  ne kadar erken saptayabilirseniz, doktorunuz o kadar iyi müdahale edebilir ve tedavi başarılı olur.

HANGİ YAŞAM TARZI SEÇİLMELİDİR

Çeşitli tedavi yöntemlerine ilave olarak, hayat tarzındaki değişiklik kronik böbrek hastalığının ilerlemesini azaltabilir. Mesela alınacak önlemler arasında Yüksek tansiyon ve kan şekerinizi kontrol altına almak vardır.  Hastalık olsun olmasın Sağlıklı bir diyet yapın.

Kilo vermeye gayret edin zira obezite de böbrek hastalıklarını tetikler. Mesela hiç ağır spor yapmayın . Aerobik egzersizine başlayın. Sigarayı içiyorsanız bırakın.Belirli ağrı kesicilerden kaçının. Ağrı kesiciler böbreklere zarar verirler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.