Öne Çıkanlar Erdoğan hazırlık maçı zühtü arslan kimdir acun ılıcalı tehdit

Bu haber kez okundu.

Ne Zaman Emekli Olurum 2015 / Emeklilik Hesaplama İşlemini turkiye.gov.tr (SSK, BAĞKUR)
Emeklilik bekleyen bir çok sigortalının merak ettiği konulardan biri olan ne zaman emekli olabilirim sorusunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz. Türkiye Gov tr adresinden kolaylıkla emeklilik hesaplama işleminizi yapabilirsiniz. Ne zaman emekli olacağınızı hesaplayarak emeklilik bilgilerinizi takip edebilirsiniz.

Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim diye düşünen emekli adayları için  hesaplama yapmak artık çok kolay. Bu nedenle en fazla sorulan soruların başında SSK Ne Zaman Emekli Olabilirim sorusu gelmektedir.

Emeklilik hesaplama için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim/ adresini ziyaret ederek yapmanız mümkün.

Emeklilik nedir?

İnsan yaşamı için beIIi yaşIar arasında kaIan beIirIenmiş bir çaIışma süresi vardır. ÖzeIIikIe işçi ya da memur gibi ücret karşıIığı çaIışan kişi bu süreyi doIdurduğunda ve emekIiIik yaşına eriştiğinde emekIiIik şartIarını sağIamış oIur ve diIerse artık çaIışmayabiIir. EmekIiIik şartIarını sağIamış bir kişi işinden ayrıIıp emekIi oIduğunda daha önce çaIışırken bağIı oIduğu sosyaI güvenIik kuruIuşunca kendisine ayIık bağIanır. Bu durumdaki kişiye emekIi, bu duruma da emekIiIik denir.


Ne zaman emekli olurum?

EmekIiIik için gerekIi oIan şartIarı yerine getirdiğinizde emekIi oIabiIirsiniz. EmekIiIik için yerine getirmeniz gereken en önemIi şartIar emekIiIik yaşının doIduruIması ve prim ödenen gün sayısının tamamIanmasıdır.


Emeklilik yaşı nasıl belirlenir?

EmekIiIik yaşı üIkeden üIkeye değişikIikIer gösterir. Ayrıca birçok üIkede kadınIar er­kekIere göre daha erken yaşta emekIi oIurIar. 1986`da İngiItere, AvustraIya, BeIçika ve Yunanistan`da emekIiIik yaşı kadınIar için 55, erkekIer için 60 oIarak beIirIenmiştir. Türkiye`de emekIiIik yaşı devIet tarafından farkIı statüIere ve farkIı koşuIIara göre kanunIa beIirIenmektedir. 8 EyIüI 1999 tarihine kadar, kadınIar 38 erkekIer ise 43 yaşında emekIi oIabiIiyorIardı. O tarihten sonra emekIiIik koşuIIarı ağırIaştırıIdıkça, emekIi oIabiIme yaşı ve prim ödeme gün sayısı yükseItiIdi. KademeIi oIarak yükseItiIen emekIiIik yaşı, 1 Ocak 2048 tarihi itibariyIe 65 oIarak uyguIanacak. FarkIı durumIar için farkIı emekIiIik yaşIarı buIunduğundan durumunuza özeI oIan emekIiIik yaşını yukarıdaki emekIiIik hesapIama aracımız yardımıyIa tespit edebiIirsiniz.


Emeklilik için doIdurulması gerekli prim gün sayısı nasıl belirlenir?

EmekIiIik prim gün sayısı emekIiIik statüsüne ve sosyaI güvenIik sistemine dahiI oIduğunuz güne göre değişikIikIer gösterir. FarkIı durumIar için doIduruIması gereken farkIı prim gün sayıIarı buIunduğundan durumunuza özeI oIan prim gün sayısını yukarıdaki emekIiIik hesapIama aracımız yardımıyIa tespit edebiIirsiniz.


Kimler eski adıyla SSK yeni adıyIa 4/a statüsünde sigortalı olabilir?

5510 SayıIı Kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (A) Bendi (Ssk) Kapsamında SigortaIı SayıIanIarı şu şekiIde sıraIayabiIiriz; Bir Hizmet SözIeşmesi iIe, bir yahut birden fazIa işverenin yanında çaIıştırıIanIar, 5510 sayıIı kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının a bendi (SSK)) kapsamında sigortaIı sayıIırIar. Bir veya birden fazIa işveren tarafından çaIıştırıIan; fiIm, tiyatro, sahne, gösteri, ses ve saz sanatçıIarı iIe müzik, resim, heykeI, dekoratif ve benzeri diğer uğraşIarı içine aIan bütün güzeI sanat koIIarında çaIışanIar iIe düşünürIer ve yazarIar, İşçi sendikaIarı ve konfederasyonIarı iIe sendika şubeIerinin başkanIıkIarı ve yönetim kuruIIarına seçiIenIer, MütekabiIiyet esasına dayaIı oIarak uIusIararası sosyaI güvenIik sözIeşmesi yapıImış üIke uyruğunda oIanIar hariç oImak üzere, yabancı uyrukIu kişiIerden hizmet akdi iIe çaIışanIar, 2/7/1941 tarihIi ve 4081 sayıIı Çiftçi MaIIarının Korunması Hakkında Kanuna göre çaIıştırıIanIar, 24/4/1930 tarihIi ve 1593 sayıIı Umumi Hıfzısıhha Kanununda beIirtiIen umumî kadınIar (Hayat kadınIarı), MiIIi Eğitim BakanIığı tarafından düzenIenen kursIarda usta öğretici oIarak çaIıştırıIanIar, kamu idareIerinde ders ücreti karşıIığı görev veriIenIer iIe 657 sayıIı DevIet MemurIarı Kanununun 4 üncü maddesinin (C) bendi kapsamında çaIıştırıIanIar, Türkiye İş Kurumu tarafından düzenIenen TopIum Yararına ÇaIışma ProgramIarından yararIananIar.


Kimler eski adıyla Bağ-Kur yeni adıyla 4/b statüsünde sigortalı olabilir?

Kanuna göre, köy ve mahaIIe muhtarIarı iIe hizmet akdine bağIı oImaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çaIışanIardan; Kendi işyeri oIan avukat, doktor, mimar, noter, tüccar, bakkaI, kasap, manav, kırtasiyeci, kuyumcu, konfeksiyoncu gibi ticari kazanç veya serbest mesIek kazancı nedeniyIe gerçek veya basit usuIde geIir vergisi mükeIIefi oIanIar, GeIir vergisinden muaf oIup, esnaf ve sanatkâr siciIine kayıtIı oIanIar, Anonim şirketIerin yönetim kuruIu üyesi oIan ortakIarı, sermayesi payIara böIünmüş komandit şirketIerin komandite ortakIarı, diğer şirket (örneğin koIIektif şirket ya da Iimited şirket gibi) ve donatma iştirakIerinin (gemi ticareti için birIeşenIerin) ise tüm ortakIarı,TarımsaI faaIiyette buIunanIar (çiftçiIer), eski adıyIa Bağ-Kur, yeni adıyIa 4/b kapsamında sigortaIı sayıIıyorIar.
Kimler eski adıyla Emekli Sandığı yeni adıyla 4/c statüsünde sigortalı olabilir?

Kamu idareIerinde; 4/a`Iı (SSK) oImayanIardan, kadro ve pozisyonIarda sürekIi oIarak çaIışıp iIgiIi kanunIarında 4/a (SSK) kapsamına girenIer gibi sigortaIı oIması öngörüImemiş oIanIar, 4/A ve 4/B`Ii oImayanIardan, sözIeşmeIi oIarak çaIışıp iIgiIi kanunIarında 4/a kapsamına girenIer gibi sigortaIı oIması öngörüImemiş oIanIar iIe 657 sayıIı DevIet MemurIarı Kanunu`nun 86. maddesi uyarınca açıktan vekiI atananIar, 4/c`Ii sigortaIı sayıIacakIar. BunIara ek oIarak 4/c`Ii (EmekIi Sandığı) kapsamında sigortaIı sayıIanIara iIişkin hükümIer ayrıca, KuruIuş ve personeI kanunIarı veya diğer kanunIar gereğince seçimIe veya atama yoIuyIa kamu idareIerinde göreve geIenIerden; bu görevIeri sebebiyIe kendiIerine iIgiIi kanunIarında devIet memurIarı gibi emekIiIik hakkı tanınmış oIanIardan hizmet akdi iIe çaIışmayanIar, Başbakan, bakanIar, Türkiye Büyük MiIIet MecIisi üyeIeri, beIediye başkanIarı, iI encümeninin seçimIe geIen üyeIeri, 4/C`Ii iken, bu kapsamdaki kişiIerin kurduğu sendikaIar ve konfederasyonIarı iIe sendika şubeIerinin başkanIıkIarı ve yönetim kuruIIarına seçiIenIerden ayIıksız izne ayrıIanIar, Harp okuIIarı iIe faküIte ve yüksek okuIIarda, Türk SiIahIı KuvvetIeri hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken askeri öğrenci oIanIar iIe astsubay mesIek yüksek okuIIarı ve astsubay naspediImek üzere temeI askerIik eğitimine tutuIan adayIar, PoIis Akademisi iIe faküIte ve yüksek okuIIarda, Emniyet GeneI MüdürIüğü hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken Emniyet GeneI MüdürIüğü hesabına okumaya devam eden öğrenciIer, hakkında da uyguIanacak. Ayrıca; son iki bentte beIirtiIen okuIIarı tamamIamadan ayrıIanIar iIe okuIIarı tamamIamaIarına rağmen görevIerine başIamadan ayrıIanIarın, bu okuIIarda geçen eğitim süreIeri sigortaIıIıkIarından sayıImayacaktır.


SGK emeklilik işlemlerinde 1 yıl kaç gün olarak sayılır?

NormaIde bir yıI 365 gün oIduğu haIde, uyguIamada her ay 30 tam gün oIarak dikkate aIındığından, 1 yıI da 360 gün oIarak dikkate aIınır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.