Öne Çıkanlar larry page ali ercoşkun ipad mal jülide sarıeroğlu

Bu haber kez okundu.

Yeni YGS Puan Hesaplama Robotu (Yeni Sisteme Göre YGS Puan Hesaplaması Yapan Motoru Yayında) 2342
Yaklaşık olarak 2 milyon öğrencinin katıldığı Ygs sınavı bitti ve şimdi de öğrencileri puan hesaplama heyecanları başladı. Sınava katılan ve netlerini hesaplamak isteyen öğrenciler için Ygs Puan hesaplama robotunu hazırladık. 2015 Yılına göre hata oranı düşük Ygs Puan hesaplama motoru ile sizlerde kolayca puanlarınız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ösym 2015 Ygs sınavı sonrasında tüm öğrencilerin rahatlıkla doğru ve yanlış soru sayılarını girerek hesaplayabileceği yeni hesaplama robotu haberimizin detayında.

ÖSYM tarafından gerçekleştirilin tek oturumda yapılacak olan YGS sınavı, 160 dakika sürecek. Sınav 171 sınav merkezi, 6 bin 853 bina, 109 bin 307 salonda 314 bin 861 görevliyle gerçekleştirilecek. Adaylar sınav salonlarına saat 09.00’da alındı. Sınav öncesi kimlik ve güvenlik kontrolleri yapıldı. Adayların yanlarında 2015-YGS sınava giriş ve kimlik belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaport bulundurmaları zorunlu. Adaylara sınav sırasında gerekli olan kalem, silgi, kalemtıraş, şeker ve peçete ÖSYM tarafından verildi. Adayların sınava şeffaf pet şişe içinde su getirmelerine izin verildi.


Sınav giriş belgeleride ÖSYM'nin resmi sitesinden açıklanmıştı. Sınav soru ve cevapları, sınavın ardından ais.osym.gov.tr sitesinden açıklanacak.

Adaylar sınav öncesi son zamanları YGS deneme sınavları çözerek geçirdi. Adayların kendi seviylerini ölçme ve hız kazanması için önemli olan deneme sınavları son bir kaç güne kadar çözülmeye devam etti.

YGS sınavından asıl mesele LYS sınavında. Genel puanlamada, puanların en çok bölümünü oluşturanLYS sınavıdır. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS'ye başvurabilecek. LYS'ye başvurular, 8-21 Nisan'da alınacak.


YGS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

GS sınavı 15 Mart Pazar günü yapılacak. 2015 YGS soru ve cevapları 15 Mart Pazar günü sınavın ardından ÖSYM’nin sitesinden açıklanacak. Ancak ÖSYM, Danıştay ve Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen soruların tamamını değil, yüzde 20’sini açıklayacak.

YGS'DE HANGİ DERSTEN KAÇ SORU ÇIKTI?
YGS Türkçe Testi: 40 soru
YGS Matematik Testi: 40 soru
YGS Sosyal Bilimler Testi: 40 soru
YGS Fen Bilimleri Testi: 40 soru

YGS’de öğrencilere Türkçe’den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru sorulacak. Adayların sınav başladıktan sonra ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasak olacak.

Adaylar sınav salonlarına alınırken, dışarıda aileleri heyecan içinde beklemeye başladı. Bekleyen aday yakınlarından bazılarının Kur’an-ı Kerim okuyarak dua ettiği görüldü.

Sınava girerken adayın yanında bulundurması gerekenler:
Adaylar, 2015-YGS Sınava Giriş Belgesinin renkli veya siyah beyaz çıktıları ile nüfus cüzdanı veya pasaportunu sınavda yanlarında bulundurmak zorundadır. Sınava Giriş Belgesi adayların adreslerine gönderilmeyeceği için bu belgeyi sınav tarihinin 10 gün öncesinden başlamak üzere T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden edinebilirsiniz.
Sınava gireceğiniz binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmeniz sınav günü size kolaylık sağlayacaktır. Sınava Giriş Belgesini kaybeden adaylar tekrar İnternet'ten edinebileceklerdir. Sınava girebilmeniz için 2015-YGS Sınava Giriş Belgesinden başka, nüfus cüzdanı veya pasaportunuzun da yanınızda bulunması zorunludur . Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğraf (Sınav günü sınav görevlilerinin sizi fotoğrafınızdan tanımakta güçlük çektiği takdirde sizi sınava almayabileceğini göz önünde bulundurunuz.) ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır.

İSTANBUL'DA SINAV HEYECANI

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde de sınava girecek olan adaylar, güvenlik noktalarında yoğunluk oluşturdu. Aileler sınava giren çocuklarını yalnız bırakmayarak, heyecanlarına ortak oldu.

"OKUMANIN YAŞI YOK"

Üniversite okumak istediğini belirten bir kişi, “Sınava giriyorum. Yeğenlerim beni getirdi. İnşallah hedeflerimize ulaşırız. Okumanın da yaşı yok” derken, bir başka aday ise, “Pek fazla çalışmadık ama faydalı bir vatandaş olmak için geldik. Heyecan çok fazla değil. 5. deneyimim olduğu için az” dedi.
Özge Şen isimli aday, “Çok çalıştım, şuan heyecanlı değilim. Kendime güveniyorum. Hangi okul olur düşünmedim de mimar olmak istiyorum” şeklinde konuştu.
Heyecanlı olmadığını belirten bir aday, “Birinci üniversite işletme okudum. Şimdi ikinci üniversite için gireceğim” derken, bir başka kişi ise, “Heyecan yok, hayırlısı neyse o olsun” diye konuştu.

AİLELER ÇOCUKLARININ HEYECANINA ORTAK OLDU

Çocuğunu sınav günü yalnız bırakmak istemediğini belirten bir baba, "Bende heyecan hiç yok. Onları motive ediyorum. Kafaya takacak bir şey yok. İnşallah kazanır" derken, anne ise, "Çok duygusalım şuanda. Sanki sınava ben girecekmişim gibi bir heyecan var. İnşallah başaracak" şeklinde konuştu.

Annesiyle sınav merkezine gelen bir aday, “Annem daha heyecanlı. İTÜ mimarlık istiyorum” derken, annesi ise kızına sınav öncesi heyecanını yenmek için prova yaptırdığını belirterek, “Çocuklar oraya gidene kadar stres çok oluyor. Ona biraz yaşatayım dedim” dedi.
YGS’de öğrenciler Türkçe’den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru yanıtlayacak. Adayların sınav başladıktan sonra ilk 120 dakika ve son 15 dakika içinde sınav salonunu terk etmeleri yasak olacak.

YGS puanı nedir?

Yükseköğretime Geçiş Sınavına giren adayların sınavda aldığı puandır.

YGS`de başarılı olmak ve LYS`ye girmeye hak kazanmak için YGS`den en az kaç puan almak gerekir?

Yükseköğretime Geçiş Sınavı; Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 bölümden oluşur. Her bölümden 40 soru olmak üzere toplamda 160 soru sorulmaktadır. Sınav süresi, tek oturumda 160 dakikadan oluşmaktadır. Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) girmeye hak kazanabilmek için herhangi bir puan türünde 180 puanın geçilmesi gerekir.

YGS testlerinde netler nasıl hesaplanıyor?

YGS puanınız YGS`de her bir test bölümünden yapmış olduğunuz netler kullanılarak hesaplanmaktadır. Her bir test bölümünde yapmış olduğunuz net sayısı, doğru cevaplamış olduğunuz soru sayısından yanlış cevaplamış olduğunuz soru sayısının 1/4`ünün çıkarılmasıyla hesaplanır.

YGS puan hesaplama aracıyla hangi testlerdeki netlerimi hesaplayabilirim?

Hesaplama.net YGS puan hesaplama aracıyla Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerindeki net sayılarınızı hesaplayabilirsiniz.

YGS puan hesaplama aracıyla hangi türdeki YGS puanlarını hesaplayabilirim?

Hesaplama.net YGS puan hesaplama aracıyla YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5 ve YGS 6 puan türündeki ygs ham puanlarınızı hesaplayabilirsiniz.

YGS puan hesaplama aracıyla hesapladığım puanıma okul puanım dahil mi?

Hesaplama.net YGS puan hesaplama aracıyla hesapladığınız YGS puanınıza okul puanınız dahil edilmemektedir.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.